0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / Sağlık Kampı Günlükleri-X

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Sağlık Kampı Günlükleri-X

butunsel_saglikBütünsel Sağlıklı bir Yaşam için uygulanabilir 10 basit öneri

1-5

1.Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Siz şu ana kadar tüm yaşadıklarınız, yaptıklarınız v yediklerinizin kusursuz bir sonucusunuz. Bundan sonraki hayatınızın ilk günü olan bugün de bu sürecin senaryosunu yine siz yazacaksınız.

2. Sağlığınıza zarar verdiğini bildiğiniz 5 nedeni bir kağıda her gün sadece yazınız. Sigara, hareketsizlik, kötü beslenme, kontrolsüz programsız yaşam tarzı, öfke kontrol bozukluğu, ilaç bağımlılığı, uyku düzensizliği, aşırı tuz kullanımı vb.

3. Yediklerinizi seçiyor musunuz. Ne yerseniz, ancak çevrenizde onu yiyenler kadar sağlıklı olursunuz. Programsız yaşıyor, besleniyorsanız kilonuz en yakın 3 arkadaşınızın ortalaması kadardır.

4. Ne yediğiniz kadar neyi, neden, ne zaman v ne kadar yediğiniz de beslenme algoritmasında oldukça önemlidir. Duygusal çöküntü, türbülansa girince sık, yanlış v kontrolsüz atıştırmalarınız başlıyor mu. Dikkat, karnınızı değil, duygusal boşluğunuzu doldurmaya çalışıyorsunuz. Örnek: sinemada mısır, evde TV karşısında kuruyemiş, çekirdek aç olmamanıza rağmen neden çok yenir. Yemeden içmeden kesilmek, aynı nedenle tetiklenen bir başka beslenme bozukluğudur.

5. Sakın hızla zayıflamaya, kilo vermeye, skor yapmaya çalışmayınız: Sonuç ya birkaç yıl sonra yo-yo etki ile alınan kilolar, ya da içinde sakatlanma, hormon v metabolik denge bozulmasına bağlı başta libido kaybı olmak üzere birçok önemli organ işlevsizliği olacaktır. Bunun yerine sürdürülebilir risksiz, abartısız bir yaşam stilini benimseyerek bu yan etkilerle yüzleşmeden yaşınıza ait beden v mental formu rahatlıkla v sağlıkla koruyabilirsiniz.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon