0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Estetik Cerrahi Uygulamaları  / Dudak Estetiği  / Dudak Estetiği

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Dudak Estetiği

dudak

Dudak Estetiği Nedir?

Bireysel Yaklaşımlar, Bütünsel Çözümler

Yüz imajında en güçlü estetik tamamlayıcı değere sahip olan organ.

Büyüklüğü, kalınlığı, biçimi, birbiriyle olan alt ve üst oranı, projeksiyonu, konturu, çizgileri, rengi ile yüz algısında arka planda yerleşmiş dişlerle kişiye eşsiz bir farklılık kazandıran, gülme işleviyle dönüşerek kazandığı eşsiz formla, yanak gamzesiyle olan ilişkisiyle birçok kişinin aklında kalan çok güçlü bir estetik ünite.

Kelimelere, duygulara, ifadelere hükmeden estetik bir çerçeve.

Dudaklar sadece dudaklardan ibaret değildir. Bütünsel algı prensipleri gereği dudaklarımız, burun ile arasındaki yükseklikler, çizgilenmeler, oluklanma ve açılanma ile burun ve çene ucuyla devam eden ikincil bir estetik etkiye sahiptir.

Dudak Estetiğine İhtiyaç Duyulan Durumlar Nelerdir ?

Çok sigara içen kişilerde ve genel olarak yaşlılık belirtisi olarak karşımıza çıkan üstte barkod çizgiler, yanlarda kıvrımların düşmesi, çizgilenmelerin artması, yerçekimine bağlı oluklarda derinleşme, vektörel yer değişmelere bağlı yağ ve cildin neden olduğu ilave estetik boyut kayıpları, doğuştan gelen ince dudaklar, yaşlanmaya bağlı hacim kayıpları gibi birçok haklı estetik kaygıya neden olabiliyor.

Tedavi Seçenekleri ?

Tedavi seçenekleri arasında, güvenli dolgu uygulamaları ile hacim kazandırıcı volüm çalışmaları, asimetri düzeltilmesi, nörotoksinle aktif veya statik kas şekillendirmeleri, yüzeyel kimyasal soyma ve PRP ile cilt yenilemeler, HIFU ile dudak ve çevresi sıkılaştırma, belirginleştirme, konturplastiler yapılabilmekte en ideali ise tüm bu seçenekler kendi aralarında hasta beklentileri için kombine edilebilmekte.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat dilmesi gereken en önemli nokta, uygulama yapan kişinin derin anatomik, güncel uygulama tekniklerine sahip olması, güvenli olmayan onaylanmamış dolgu ve cihaz uygulamalarından kaçınmak, sağlık bilinci, sorumluluğu, liyakat ve uzmanlığı olmayan kişilere sağlığınızı emanet etmemeniz, uygulamayı yaptırmak için ucuz doktor ucuz ürün ucuz işlem aranmaması, uygulamayı kuaför, spor veya güzellik salonları gibi yerlerde yaptırmamanız gerekir. Bir dolgu kullanılacaksa bu ürünün onaylı ve güvenli olması kadar son kullanma tarihinden önce kullanılması ve sizin için açılması gerekir, sorgulayınız.

Akıllı Dolgu, Işık Dolgusu Nedir?

d3Kliniklerde sık kullanılan dolgu malzemelerinin içeriği Hyaluronik Asit (HA) kalıcılık süresi 6-12 aydır. Kalıcılığı artırmak için laboratuvarlarda moleküllerin çapraz bağ içeren türevleri türetilmiştir. Güncel yenilikler arasında “akıllı dolgu” olarak tarif edilen uygulandığında jelimsi yapısıyla ele gelmeyen, dışarıdan gözlenmeyen, dinamik kas hareketlerine uyumlu dolgular piyasada duyulmaya başlandı. Burada akıllı olan elbette dolgu değil hekim olmalıdır. “Işık dolgu”ları da yine bilindiği gibi ışık veren değil içeriğindeki hacim verici HA lere ilave olarak içeriğinde cildi tazeleyen ve destekleyerek besleyen element, aminoasit ve vitaminler bulunan dolgulardır.

Dolgu uygulamaları, içeriklerindeki lokal anestetikler sayesinde artık acısız uygulamalardır.  Dudak şekillendirmek için tercih edilen diğer seçenekler arasında yer alan “kişinin kendisinden alınana yağ dolguları” güvenilir ve tecrübeli ellerde kas içine verilmesi gereken hacim artırma teknikleridir, asimetri ve nakledilen yağların yaşayabilirlik sorunu bu uygulamanın en öne çıkan handikapıdır. Jel silikon içerikteki dolguların kullanımı yıllar önce (dokularda yer değiştirdikleri için) terkedilen bir diğer uygulama seçeneğidir. Katı silikon uygulamalarının ise neden olabileceği dudak duyusu bozuklukları, asimetriler ve doğal görünümden uzak sonuçlar işlemlerin uygulanmasını sınırlayan faktörlerdir. Güvenli olmayan, onaylanmamış fantastik kalıcı iplik uygulamaları, ucuz su tutucu dolgu malzemelerinin hızlı etkili ve kolay uygulanıyor diyerek tercih edilmesi sağlığınız için zar atmakla eşanlamlıdır. Şanslıysanız, bir yan etki veya komplikasyonla karşılaşmazsınız. Ancak bu size değil gelen zara bağlıdır.

10 Maddede Dudak estetiği

  1. Güvenilir ve onaylı hekim, ürün ve uygulama yeri seçilmeli
  2. Uygulamayı ucuza getiren yer, kişi, ürün aranmamalı
  3. Kullanılan ürünler son kullanma tarihinden önce sizin için açılarak kullanılmalı
  4. Kullanılacak olan ürünün yan etkileri ve olası komplikasyonları dikkatle sorgulanmalı
  5. Orantısız, aşırı ve fantastik uygulamalardan kaçınılmalı. Revizyon ve/ya rötuş için ürünün bir kısmı rezerv edilmeli
  6. Bütünsel yaklaşım prensipleri gereği, uygulama öncesi tüz yüz uyumu adına özellikle çene ve burun ucu ile yanaklar da integratif değerlendirmeye dahil edilmeli
  7. Akılllı dolgu, Işık veren dolgu yoktur, bunu yerine Zekice hazırlanmış satış stratejileri olabilir
  8. Dudak estetiği sonuçlarında başarıya etki eden ilk 3 faktör; doğal görünüm kazanılması, yüzle uyumlu sonuçların sağlanması ve en az riskle en çok faydanın alınmasıdır
  9. Dudak estetiği, bütünsel yaklaşımlar gereği diş estetiğinden ve dişeti problemlerinden (gummy smile) ayrı düşünülmemelidir.
  10. Dudak dolgu uygulamaları; kısa sürede sonuç veren, acısız ve her yaşta sık tercih edilen ve sonucu öngörülebilir olduğu kadar yüksek tatmin edici bulunan klinik uygulamalardır.

Bireysel Yaklaşımlar, Bütünsel Çözümler gerektirir, çünkü “Güzellik Bütünle Uyumdur”

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon