0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Nasıl’ın Gücü

Nasıl’ın gücü.

Hayata nasıl bakıyorsak, mesleğimizi yaptığımız işi de öyle “ele” alıyoruz.

Kalıcı ve∕ya değişken öncelikler, bireyin “bir işi” ele aldığında görünür olan yaklaşımını, “özgün” kılar. Koruyucu, güvenli, mantıklı, özenli, gelenekçi, yenilikçi, aceleci, bilimsel veya hayalci olabilen tüm bu yaklaşımlar o kişinin zihin havuzundan eline, aldığı eğitim ve yetenekleri ile yoğrulup zamanla harmanlanarak gözle görülür “işe, sanata veya bir ürüne” dönüşür.

Yaşam koşulları hızla değişirken yeni arayışlara itilen ve evrilen toplum ve tercihler, iletişim olanaklarının artması hızında (sosyalleşirken) yalnızlaşan bireylere, dikkatlerini kendi ve başkalarının “görünümlerine” odaklanarak “en güzel ve uyumlu” olana ulaşma yolunda “karar alma” cesareti veriyor. Dijital dünyada görünür ve beğenilir olmanın sağlanması ile süreç tamamlanıyor.

Merhaba, ben Nedim Sarıfakıoğlu. Ziyaret ve okumanız için teşekkür ederim. İlginizi çekebildiysem devam etmek isterim.

Meraki

Meraki, Yunanca bir sözcük. Anlamı bir işi tutku ve aşkla yapmak, bir işte ruhunu katarak çalışmak. Bir cerrahın tüm çalışmalarında ortaya çıkması gereken bir özellik, Meraki. İlham verdiği kadar adanmayı isteyen, planlama inceliğinden, uygulama kararlığına giden süreç yönetimine şekil ve yön veren, tabir yerindeyse yapılan işe “can” katan bir yaklaşımın adıdır.

Estetik ve cerrahi uygulamalar karşılıklı net, dürüst, kaliteli bir iletişim ve zaman paylaşımı ile başlar. Muayene başlamadan önce karşılıklı gözlem ve kişilerin birbirlerini özenle dinlemesi en az cerrahi planlama kadar sonuca etki eden önemli bir faktördür. Bir plastik cerrah elinden her şey gelen her şeyi yapabildiğini iddia eden siparişle çalışan bir kişi olmamalı, böyle birine dönüşmemeli. Sadece bildiğine odaklanmalı, kendini, bilgisini, deneyimini, ruhunu, kumaşını işine katabilmeli ki bir “Meraki” oluşabilme ve gözlemleme şansı doğabilsin.

Farkındalık deneyimi bize tüm estetik beklentilerin; çok katmanlı olduğunu, bazen öz güven toplamak için talep edilebileceğini, bazen talep edilen masum bir beklentinin konjonktürel olabileceğini, hatta bir sosyal amaçla tetiklenebildiğini açık ve net olarak gösterir. Sürecin sağlıklı işlemesi için sürdürülebilir olması gerektiği, kişiye özgü olduğu kadar bütünsel bakış açısıyla planlanması gerektiği anlaşılmalıdır. İster meme estetiği ister bir burun estetiği olsun hastalardan gelen tüm bu beklentilerin cerrahiyle, bir cihaz veya sadece önerilerle ele alınmasından bağımsız olarak, bir hekim tarafından karşılanması gereken “olmazsa olmazları” işte bu özellikler. Bu değerlendirmeler karşılıklı zarar görmemenin, hayal kırıklığı yaşamamanın başlangıçta ödenen sigorta primleridir.

Güzelliğin bütünle “uyum” olduğuna inanan bir cerrahım. Aranan bu uyumun, kişinin özgünlüğünü koruma adına her kişi için farklı farklı tonlarda bulunduğunu, cerrahi veya cerrahisiz tüm uygulamalarda işte bu “detayın” yakalanmasının ilk görev olduğunu düşünüyorum. Bu detay, domino etkisi ile tüm sürece etki yapan, iz bırakan anahtar bir yaklaşımdır ve tüm estetik işlemler için başlangıç parolasıdır.

Tüm estetik uygulamalar için, hayatımın her evresinde kabul ettiğim bütünsel yaklaşım ve standartlar gereği, “bir organ veya objenin değerinin, tek başına o organ veya obje tarafından belirlenemeyeceği, ancak içinde “beraber bulunduğu” diğer nesne ve objelerle olan ilişkisi ile birlikte” değerlendirilmesinin öncelik ve önemini mesleğimin çok erken zamanlarında kavradım. Bu neden ve bağlamda, “Bütün, kendini oluşturan parçaların toplamından daha fazlasıdır” diyen Gestalt mottosunu işimin her evresinde uyguluyorum.

Estetik sektöründe ister ameliyat olsun ister ameliyatsız uygulamalar olsun, tüm işlemlerde sorular hiyerarşisinde “Nasıl” en kıdemli soru kelimesidir. Nasıl, önce zarar verme ilkesini çalıştırır. Nasıl, bireysel yaklaşımla başlayan bütünsel çözüm önerileriyle devam eden süreçte, kişiye özel beklentilerin yine kişiye özgü(n) planlaması aşamalarında neyin, ne zaman, nerede yapılması gerektiğine özgün kararlar verebilmektir. Birçok uygulamada bir işin nasıl yapılacağı bu nedenlerle kim tarafından yapılacağından bile önemlidir.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, size “Nasılsın” diyenler olduğunda Nasıl’ın gücünü lütfen tekrar hatırlayın ve unutmayın nasıl bir soru değil çoğu zaman bir yanıttır.

Tüm işlerinizde başarılar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Saygı ile

Nedim Sarıfakıoğlu

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon