0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Gestalt Estetik

Kaptanın Seyir Defteri

Gestaltla, Zen havuzunda doğulu bir bilgenin öğrencisine yönelik olarak “Çevreni değil gestaltini değiştir.” öğüdüyle tanıştım. Öyküye göre, çevresinde olup bitenlerden sürekli v son derece rahatsızlık duyan ancak bu durumdan kendisini uzun zamandır bir türlü kurtaramayan bu öğrenci, son çare olarak bilge kişiyi bulur v kendisinden yol yordam sorarak yardım ister.

Gestalt çevremizdeki nesneleri nasıl v hangi yolları tercih ederek algıladığımızı anlattığından, bu “gestaltini değiştir” nasihatıyla aslında öğrenciden bir gerçekliğin farkına varması istenmektedir. ”Nesneleri” oldukları gibi değil, olduğumuz gibi görürüz, bununla beraber bir nesneyi yanındaki, arkasındaki, çevresindeki diğer komşu nesnelerden bağımsız algılayamayız.

Buna uygun olarak gestaltist yaklaşımın mesleğimle ilgili olarak, bütünü oluşturan ayrı ayrı parçalar kadar (örneğin yüzü oluşturan burun-dudak-çene-kaş-elmacık kemikler vb), bütüne ait olan parçaların birarada oluşturdukları bütünle olan tamamlayıcı ilgisi dikkatimi çekti. İmaj oluştururken, bir burun estetiği ameliyatında aynı algı mekanizmalarının o kişiyi değerlendirirken rol alacağını düşünerek; yüz, beden v göğüs estetiğinde bu kriterlere uygun uyum parametrelerini araştırdım, tanımladım.

Tüm bu bilgileri, estetik v estetik cerrahiye ait güncel tıbbi veri v bilgilerle harmanladım.

Teoriden uygulamaya dönüştürme şansı bulduğum bu kriterlerce yaptığım değerlendirme v pratiklere(cerrahi vy cerrahi dışı) gestalt estetik kriterleri adını vererek danışanlarımda uygulama şansı buldum.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon