0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

ns-ofis01

Dr. Nedim Sarıfakıoğlu,

Plastik cerrah, Doçent

Ankara Lisesi 1983 mezunu olan Nedim Sarıfakıoğlu, Lisans eğitimini 1991 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Yüksek Lisans (Uzmanlık) eğitimini 1998 yılında Çukurova Üniversitesinde tamamladı.

Uzmanlık sonrası Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tam zamanlı ve yarı zamanlı uzman doktor olarak çalıştı (1998-2002). 2003 yılında İstanbul’da kısa bir dönem serbest hekimlik deneyimi yaptıktan sonra 2004 yılında Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesine öğretim üyesi, Yardımcı Doçent olarak atandı.

Aynı yıl içinde konusu “Tıpta Araştırma Tipleri, Etik Kurallar ve Eser Oluşturma İlkeleri” olan TÜBİTAK’da başkanlığını kendisi yaptığı bir sempozyum düzenleyerek, basılı kitabına editörlük yaptı (ISBN: 975-303-019-3).

2005 yılında “Life & Science” bilim teknoloji dergisine bir makale kaleme aldı. (Life Science: BTR, Spring Issue: 3, 62-66, New York, NY/USA, 2005 (23. edit., p:2251).

2006 yılında bilimsel ve akademik indeksleme kuruluşu olan Who is Who tarafından gelecek vaat eden 1000 bilim insanı listesinde yer alan Dr. Nedim Sarıfakıoğlu, aynı yıl içinde Anabilim Dalı başkanlığı görevinde çalışırken Akademik Doçentlik ünvanı aldı. 2008 yılında üniversitedeki görevinden ayrıldı.

2008-2012 yılları arasında özel ve vakıf hastanelerinde tam zamanlı ve danışman hekim olarak çalışan Dr. Sarıfakıoğlu, 2012 yılından bu yana “Gestalt Estetik ve Cerrahi Pratikler” adını verdiği çalışmalarını kendi muayenehanesinde sürdürmektedir.

Son olarak 14 04 2015 tarihinde Ankara’da konusu “Tıp Mesleklerinde Sınır İhlalleri” olan interdisipliner bir Çalıştay düzenlemiş ve başkanlığını yürütmüştür. Etkinliğin duyurusu bir teaser* olarak tamamı ise daha sonra bir Kitap (ISBN: 978-605-030-875-4) olarak yayınlanmıştır.

Dr. Sarıfakıoğlu, Çalıştayın 14 Nisan tarihinde düzenlenme nedeninin, 1928 yılında çıkan ve üzerinden dünya savaşı geçmiş olan şu an hala tabi olduğumuz ilk uzmanlık yasasının yine 14 Nisan da yürürlüğe girme tarihine dikkat çekmek olduğunu belirtiyor. Yasa tüm yamalı eksiklikleri ve çağın çok gerisinde kalan tanım ve kavramları ile hala yürürlükte olup, günümüz dinamik koşul ve gereksinimlerine göre yeniden düzenlenmeyi acilen beklemektedir.

Dr. Sarıfakıoğlu, estetik cerrahi uygulamalarını sanat eseri çalışmaları veya genelgeçer hayal gücüne dayalı birer atölye çalışması yerine bilimsel ve gerçek tıbbi uygulamalar olarak tanımlıyor. Uzmanlık sınırlarının belirsizleştiği ve sınır ihlallerinin giderek arttığı globalleşen sağlık endüstrisinde sloganı “önce sağlık, insana sevgi, emeğe saygı, korsana** hayır”.

Hastalarıyla “önce zarar verme” ilkesiyle, rakip yerine çözüm ortağı olarak gördüğü meslektaşlarıyla kendi kurmuş olduğu “Mesleki lonca ve Etik ilkeleri” çerçevesinde çalışan Nedim Sarıfakıoğlu, Dermatolog Prof. Dr. Evren Sarıfakıoğlu ile evlidir ve Arman adında bir oğlu vardır.

Akademik çalışmaları için bakınız: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=sarifakioglu+n.

*Tıp Mesleklerinde Sınır İhlalleri Çalıştayı: https://www.youtube.com/watch?v=JWx8mPbxBC0

** Korsan: Ruhsatsız, kuralsız, kanunsuz iş yapan. Tıp mesleklerinde sahip olmadığı uzmanlık alanını ekonomik çıkarları için ihlal edip çıkar sağlamaya çalışan kişi.

Gestalt adı, anlamı ve estetik cerrahideki yeri hakkında kısa bir bilgi:

Gestalt, psikoloji ve algı prensipleri üzerinde, bu prensiplerin nasıl ve hangi mekanizmalarla çalıştığını araştıran ve yorumlayan Türkçe karşılığı bulunmayan Almanca bir kelime-kavram. Sloganı, “Bir bütün kendini oluşturan parçaların toplamından daha fazla ve anlamlıdır” olan bu görüş günümüzde, mimariden grafiğe, peyzajdan estetiğe kadar araştırma ve çalışma sahası “görsel algı olan” tüm alanlar ve mesleklerde giderek yaygın olarak kullanılmakta.

Burada bir bütün olarak insan bedenini, özellikle imaj organlarını ve estetiğini ele aldığımızda, bu bilimsel prensiplerin estetik cerrahide de son derece geçerli olduklarını fark ediyoruz. Yüzümüz bir bütündür, bütün olarak algılanır ve estetik cerrahide yapılan tüm işlemler, bu bütüne ait imajın nasıl algılanacağını belirler. Bununla beraber vücudumuz, sağlığımız, psikolojik yapımız da bu bütünün birer parçası olarak her işlem öncesinde ayrı ayrı bu prensip gereği ve bütüne olan etkileri anlamında değerlendirilmelidir.

Çalışmalarımda hasta ve danışanlarıma ait tüm planlama ve uygulamalarda bu prensipler ışığında kararlar alıyorum. Önce zarar verme ilkesi, doku v insana saygı, doğallık ve kalıcı sonuçlar ise uygulamalarımda bana yol gösteren diğer en önemli belirleyiciler. Güzellik bütünle olan uyumdur diyorum.

Dermatolog Prof. Dr. Evren Sarıfakıoğlu ile evliyim, Arman adında bir oğlum var. Uzun yıllardır Spor, Beslenme ve Sağlıklı yaşam konularında ciddi ve akademik araştırmalar yapıyorum. Spor, Doğa ve Müzik bağımlısıyım. Sağlık Kampı Günlükleri adlı elit bir gruba sağlıklı yaşam, beslenme, spor danışmanlığı ile yazıları için editörlük yapıyorum.

İleri okumalar için..

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon