0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Estetik Cerrahi Uygulamaları  / Göz Kapağı Estetiği  / Göz kapağı Ameliyatı

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Göz kapağı Ameliyatı

goz-kapagi

Göz Kapağı Ameliyatı / Göz Kapağı Estetiği Nedir ?

(Güncel yaklaşımlar eşliğinde 16 dakikalık okuma)

Yaşlılık belirtilerinin ve duygu durumunun en belirgin yerleştiği yüz alanı göz çevresidir. Kirpikler, kaş, alın, burun ve kapakların bir bütün olarak tek parça olarak algılandığı bu bölge en sık mimik kullandığımız alan olmakla beraber ve refleks olarak en çok sakındığımız gözümüzü çevreler.

Güneş ışığı hassasiyeti, tanısı konmamış göz bozuklukları, uyku bozuklukları, uzun süre bilgisayar başında çalışma, tozlu ortamlar, duygusal mizaç ve benzeri birçok doğal neden göz çevresindeki kasların aşırı ve sık çalışmasına bağlı erken kırışıklıklara, halkalanmalara, lekelere ve göz altı torbalanmalarına neden olabilir.

Genetik yatkınlık, alerjik reaksiyonlar, gıda intoleransı, vitamin eksiklikleri, travma veya kazalar, yanlış estetik uygulamalar gibi nedenlerle de göz çevresi bozuklukları erken yaşlarda ortaya çıkarak kişiyi yorgun, enerjisiz ve olduğundan daha yaşlı gösterebilen diğer faktörlerdir.

Gestalt algı prensipleri gereği alt ve üst göz kapağı düşüklük ve sarkmaları kişinin estetik imajını düşüren ve en sık rastlanılan estetik göz çevresi problemidir. Yaşla olabildiği gibi düzensiz yaşam düzeni, aşırı alkol, sigara kullanımı, yerçekimi, yatış pozisyonu ve uykusuzluğun perçinlediği bu sorunların çözümü çoğu zaman kombine yaklaşımlarla sağlanabilir.

Bütünsel (integrative, holistic) yaklaşım gereği, sorunun kaslarda, ciltte veya her ikisinde birden olduğu durumlarda değerlendirmeler sorunun olduğu tüm katmanlara yönelik ayrı ayrı ancak bir bütün içinde planlanmalıdır. Cilde it sorunlar gevşeklik, lekelenme, sarkma olabileceği için bu sorunlara yönelik yenileyici (Radyofrekans, lazer), sıkılaştırıcı (HIFU), onarıcı (PRP), hacim verici (dolgu), soyucu (kimyasal peeling) destekleyici (mezoterapi), leke giderici (IPL) veya şekillendirici (blepharoplasty) cerrahi  işlemler öncelik sırasına göre veya seanslı olarak uygulanmalıdır.

Üst gözkapağı sorunlarında, kaş düşüklüğü, kaz ayağı kırışıklıklarında belirginlik, her iki kaş arası (glabella) derin oluklanmaları eşlik edebilir. Bu bölge estetik şekillendirmeleri için alt göz kapağındaki tedavi seçeneklerine nörotoksin (chemodenervation) uygulamaları sık olarak eklenecektir.

Kombine alt üst göz kapağı problemleri eş zamanlı çözülebilir. İşlemlerin çoğu seanslı ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İyileşme ve nihai şekil alma süresi kısa olan tüm göz çevresi estetikleri için 4 mevsim uygulama yapılabilmektedir.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Lokal anestezi veya ilave olarak sedasyon altında uygulanır.

Toplam ameliyat süresi her iki göz kapağı için yaklaşık 45 dakika süre alır.

Ameliyat üst göz kapağının katlantı yaptığı yerden cilde (Transcutaneous) girilerek yapılır, bu bölgede saklanan iz belirsiz olacaktır.

Ameliyatta, iç/orta ve dış yağ kümelerinden ihtiyaç duyulanlara müdahale edilir. Genel bir kural olarak bu bölge deri ve yağlarının belirgin olmasına neden olan kas fıtıkları ve gevşekliği onarılırken yağ çıkarılması önerilmez (Hamra ve ark.). Çok belirgin (hipertrofik) yağ öbeklerinden kısmi yağ alınması veya yüzün başka alanlarına yağ transferleri mümkündür. Üst gözkapağı iç bölge yağları derin yerleşimli ve kök hücre açısından çok zengindir. Kaslar sağlamlaştırılır, deri fazlalığı alınır ve ameliyat ince bir flaster kapama ile sonlandırılır. Ameliyatta aynı seansta kalıcı dikişler kullanılarak kapak düşüklükleri de onarılabilir. Transkonjonktival yaklaşım, deri fazlalıkları için ayrıca dışarıdan kesi yapılmasını gerektiren kapak içi kesi ile fazla yağ çıkarma işlemleridir.

Ameliyat sonrası birkaç saat sonrasında taburcu olabilen hasta ertesi günü dinlenerek ve buz tatbiki ile geçirdikten sonra 48 saat sonunda işine başlayabilir, seyahat edebilir, duş alabilir ve araba kullanabilir.

Dikiş hattına konulan ince stripler 5-6. günde çıkarılır. Deri altı eriyebilen dikiş kullanılmışsa dikiş alınması gerekmez. Hastanın bu süre içinde kontrole gelmesine veya pansuman yapmasına gerek yoktur.  Göz kapağı estetiği ameliyatları burun ameliyatları veya yüze ait diğer estetik işlemlerle beraber yapılabilir.

Ensık beraber yapılan işlemler, ameliyat sonrası ödem geçtikten sonra nörotoksin ve sonrasında dolgu uygulamaları, cilde yönelik PRP, mezoterapi, fraksiyonel Radyofrekans gibi tamamlayıcı diğer işlemlerdir. Üst göz kapağında sadece deride geçici büzüşmeye neden olan fantastik enerji bazlı cihaz uygulamaları kolay ve hızlı uygulanabilmelerine rağmen hem geçici hem de düşük profilli sonuçlar verir. Isı etkisinden yararlanarak üst gözkapağında büzüştürücü teknikleri tarihte ilk uygulayanlar 10. yüzyıl Arap cerrahlarıdır (Cauterization).

Işık dolgusu

Işık veren bir dolgu yoktur. Bu isimle kullanılan ürünler içeriklerindeki belli oranlardaki Hyaluronik asit (HA) ile hacim, vitamin/mineral ve eser mezoterapi elementleriyle de deri ve altında yenilenme sağlama iddiasında olan ürünlerdir. İşlevleri kazandırdıkları hacimle dolgu yaparken, göz altı bölgesini içeriğindeki vitamin, aminoasit ve antiaging kokteylleriyle besler. İnce bir kanül yardımıyla 3 haftada bir toplam 3 seans uygulanan dolguların ömrü yaklaşık 1 yıldır. Yan etkileri olabilen bu dolguların uygun teknik ve uzman ellerde yapılması hasta sağlığı ve kozmetik güvenliği açısından gereklidir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Kirpik altından veya kapak içinden (transkonjonktival) girilerek lokal anestezi altında yapılabilen fazla deri ile beraber kas ve yağ dokularına şekil veren uygulamalardır. İlave olarak kapak sarkmaları için Tarsoplasti adı verilen bir işlemle kapak göz kenarına kalıcı dikişlerle asılabilir ve alt göz kapağı kavsi sarkmaları düzeltilebilir. Fazla yağ dokularının göz yaşı oluğu (tear through) adı verilen ve yanakla göz kapağı arasında kalan alana dolgu olarak kullanılması kombine yaklaşımlara örnek olarak verilebilir. İyileşme süresi ve süreci üst göz kapağında olduğu gibidir.

Göz kapağı estetik işlem ve ameliyatları kombine, kişiye özgü, seanslı ve bütünsel yaklaşım gerektiren, yaşlı yüzün gençleştirilmesi ve yenilenmesi için sık yapılan uygulamalardır. Göz çevresine yerleşmiş yaşlılık belirtileri; morluk, çukurluk, torbalanma, halkalanma, sarkma, dinamik ve istirahat halindeyken gözlenen (statik) kırışıklıklar, leke ve derin oluklar ancak her katmana ait spesifik problemin tek tek ele alınarak değerlendirilmesiyle çözülebilir.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon