0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Size Özel  / Doğru Bilinen Yanlışlar  / Plastik Cerrahide Doğru bilinen Yanlışlar – VII

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Plastik Cerrahide Doğru bilinen Yanlışlar – VII

medikalMedikal estetik hekimleri, estetik uygulamalarda uzmandır !.. Yanlış.

Medikal estetik hekimleri, bir uzmanlıkları olmayan (pratisyen) meslektaşlarımız olarak, ülkemizin zor çalışma şartlarında sağlık ocakları ve şimdilerde aile sağlığı merkezlerinde zor şartlarda sırtladıkları ağır v fedakarca görev yapmaya çalışan değerli arkadaşlarımızdır.

Kendileri, Sağlık Bakanlığının açtığı kurslarda ücrete mukabil v 10-15 gün gibi bir sürede almış oldukları sertifikalarla halk arasında “estetikçi, estetik uzmanı” olarak tanınırlar.

Estetik uygulamalar dahil, tıpta herhangi bir alanda uzman olmadıkları gibi, estetik cerrahiye ait ciddi veya yan etki doğurabilecek hiçbir uygulama, müdahale işlem veya ameliyat yapma yetkileri bulunmamaktadır.

Hastalara yapabilecekleri işlemler, hastaya zarar verebilme ihtimali olan uygulamalarla sınırlandırılmıştır. Halk arasında yine yanlışlıkla kendilerine, bu sınırlar içerisinde “uyguladıkları yüzeyel işlemlerden dolayı” estetik uzmanı, estetik cerrah, estetisyen gibi sıfatlar vehmedilmesi yanlıştır.

Tıpkı, 3 gün kürtaj eğitimi alan bir pratisyen doktorun kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sayılamayacağı veya hastalara anestezi verirken yardımcı olan teknisyen arkadaşlarımızın anestezist sayılmamaları gibi. Doğrusu, tüm estetik işlemlerde müdahale yapma yetkisi v sorumluluğu bu konuda eğitim almış olan plastik cerrahlara aittir.

Yardımcı v tamamlayıcı işler yapan kişiler, yaptıkları işin sorumluluğunu alamaz, uzmanı olamazlar.

Etiketler:
Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon