0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Size Özel  / Doğru Bilinen Yanlışlar  / Plastik Cerrahide Doğru bilinen Yanlışlar – IV

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Plastik Cerrahide Doğru bilinen Yanlışlar – IV

estetik-4

Akademik ünvanlar, bir cerrahın daha uzman ve iyi olduğunu gösterir !.. Yanlış.

Akademik ünvanlar, üniversiter (özgür v serbest eğitim-araştırma) ortamlarında seçilmiş konularda yapılan çalışma ve değerlendirmelere göre verilen, adı üzerinde çalışılan akademik yere ait ünvanlardır.

Bu ortamlarda akademik “hiyerarşi” bulunur. Bu sistem v standartlar ülkeden ülkeye, üniversiteden üniversiteye değişken olabilmektedir. Ana çalışma sahaları bir soruya bilimsel metotlar kullanarak yanıt bulmak anlamında araştırma çalışmaları yapmak olan kişilere ise “bilim insanı” denir.

Estetik (+/- cerrahi) uygulamalar tıbbi uygulamalar olup, kişinin almış olduğu uzmanlığı ve bilgi birikimini kişisel (+/- özenli) planlama ile hastasına nasıl yansıttığı ile ilgili plastik cerrahi tabanlı pratiklerdir. Akademik çalışmaya dayalı bir unvan, bu ünvanı taşıyan kişinin yapacağı herhangi bir işlemi “daha iyi, dikkatli, güvenli, doğru, güzel vb.” yapabileceği anlamına gelmez.

Bir akademik unvanı olsun olmasın estetik (+/- cerrahi) uygulamalar yapan bir plastik cerrahta aranan temel gereklilikler; güncellenmiş ve güvenilir bir bilginin eşlik ettiği cerrahi bir donanımla beraber, dikkatle şekillenen kişiye v taşıdığı probleme özgü strateji oluşturabilme, uygulama beceri v bilgisidir.

Bu gerekliliklerin içerdiği v güncellenen bir yaklaşımın, işin daha iyi yapılması anlamında bir akademik ünvanla pekiştirilmesi bilimsel v gerçekçi bir ihtiyaç olamaz.

Tıbbi uygulamalarda akademik hiyerarşi bulunmaz. Özetle estetik pratiklerde işin Doğrusu, “Herkes aldığı unvan kadar değil, Yaptığı iş kadar”dır.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon