0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Kaliteli Zaman  / Interstellar: Sevgi bir enerjidir, sınır zaman ve alan tanımaz (Kuantum)

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Interstellar: Sevgi bir enerjidir, sınır zaman ve alan tanımaz (Kuantum)

timeline(1)Sınırlarda dolaşmayı seven Nolan’ın bilinemezlerin dünyasında önce Momento ve Insomnia, sonra Batman, sonra derinlik (Inception) ve en son uzaklık (Interstellar) temalarına zihin açıcı serüveni sürüyor

Nolan’dan, Akrep zamanında tutkulu Akrep burcu oyuncularla (Matthew McConaughey 4 Kasım, Anne Hathaway 12 Kasım) bir yalnızlık senfonisi

Hans Zimmer’den sıradışı bir “Space-Dark Ambient” ziyafeti ve kendisinin bu galaksiye ait olup olmadığı düşüncesi ile savrulmak paha biçilmez (bknz: Time(soundtrack)/Inception)

Lazarus ve kilise orguna selam

Astrofiziğin konu başlıkları ile kısa kısa: Yerçekimi, Karadelik, İzafiyet, Solucan delikleri, Elektrodinamik ve Zaman

Mors (çizgi-nokta), dijital (1-0) ve sonunda bir filmde çizginin noktaya, birin sıfıra eşit olduğu Kuantuma hak ettiği düzeyden giriş. Sanıyorum bildiğimiz, deneyimlediğimiz ancak açıklayamadığımız Aşk, Sevgi ve Yaşam hakkındaki tüm şifreler Kuantum içinde sabırsızca bilinmek istiyorlar.

TARS ve CASE adlı robotların işlevleri yakın gelecekte mekanik el gücüne dayalı insan gücünün gerektiği iş kollarının sıfırlanacağına dair ipuçları veriyor.

Zamanda sıkışma ile açıklanan paranormal aktiviteler (günlük hayatta çevremizde insana saçma gelen şekil, eş zamanlılık ve tesadüflerden anlam çıkarma, kalbe doğma, 6. his ve hayaletler)

Zaman üzerine çeşitlemeler, zamanın yerçekimi ile olan beraberliği ve bir boyut olarak yaşandığı galaksiler. Filmde bir sahnede “dikkat edin burada 1 dakika 7 yıla denk geliyor” deniyor bu cümle bana kedi ve köpeklerin 1 yıllarının bizim 7 yılımıza denk geldiğini ve ister istemez sonrasını düşündürüyor.

Matt Damon’dan hayat ve ölüm üzerine ilginç ve bilimsel çeşitlemeler: Ölüm anındayken zihnin (sistemin) ölmemek için kişiye, en önemli hayatta kalma nedeni ve enerji kaynağı olarak sevgiyi temsilen çocuklarını düşündürmesi.

Her şey (bir görünmeyene inanma yani) sevgi ile başlar, sürer ve devam eder. Gözlenen, bilinen ancak gösterilemeyen, açıklanamayan bu yoğun duygu deneyiminin (enerjinin) kontrolü ve açıklanması yaşamın da bilinmeyen kodlarını içeriyor. Doğumda herkese eşit ve adaletle dağıtılan bu enerjinin aşamayacağı sorun, çözemeyeceği denklem yok ve enerjinin kaynağı zihin değil kalp. Düşünce arkeologları da bunu söylüyor, kalp biliyor..

nolan-and-zimmer-1E34-460D-A7D1Bu film sinemanın en az mısır yenen ilk seansında ve yalnız izlenmeli. Uyumazsanız uyanacaksınız. Nolan ailesine (kardeşi senaryoyu, eşi yapımcılığı üstlenmiş) teşekkür, (Hz.) Hans Zimmer’e saygı ile

Fotoğrafda Nolan ve Zimmer’i beraber görüyorsunuz

Filmde birkaç kez tekrar edilen şiir, Dylan Thomas’a ait (1914-1953)

Do not go gentle into that good night

Old age should burn and rave at close of day

Rage, rage against the dying of the light

Though wise men at their end know dark is right

Because their words had forked no lightning they

Do not go gentle into that good night

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon