0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Size Özel  / İlginizi Çekebilir  / Başarıya yakın olduğunuzun 15 işareti

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Başarıya yakın olduğunuzun 15 işareti

success-5C63-595B-AA921. Apolitik çalışıyorsanız: Politik adımlarla bir başkasından veya bir durumdan kazanç sağlamayı seçerek çoğu zaman sessizce koşulların oluşmasını beklemek yerine sorumluluk alarak zor ve  detaylı planlama gerektiren girift sorunları çözmek için sadece kendinizi görevlendirdiğinizi gösterir.

2. Sonuç odaklı çalışıyorsanız: Var olanla yetinmediğinizi düşünce, fikir ve hayallerinizin peşinden hiç ayrılmadan somut “bir sonuca” dönüştürme niyetinizin çok kuvvetli olduğunu gösterir.

3. Nasıl düşüneceğinizi düşünüyorsanız: Başarılı insanlar problemleri ele alırken alışılagelmiş rutin kalıpların dışında kendilerini en kısa ve doğru çözüme ulaştıracak olan “nasıl düşünmeleri gerektiğine karar vermek için düşünürler” (meta-thinking). Bu nedenle değişik, yabancı, farklı ve özgün yaklaşımlarla kendilerine yeni, taze bakış açısı sağlayacak olan “tartışma-füzyon” ortamlarını severler. Perspektif ustalarıdırlar.

4. Kurallara takılmıyorsanız: Sıklıkla karşılaştıkları kuralları aşmak için önlerine çıkan kuralı geliştirir yani “evrimleştirir” ve özgün bir yaklaşımla “dönüştürerek” aşarlar. Kuralları sadece sonuca ulaşma yolunda çözülmesi veya aşılması gereken birer “işlem” olarak görürler.

5. Probleme özgü çözüm arıyorsanız: Kendileri için her zaman tercih edilen, kutsal olan, araç ve kabuller bulunmaz. Bunu yapmanın yolu her zaman budur asla demezler. Perspektif, koşul, malzeme ve oyuncuların sürekli değiştiği bir ortamda probleme statik, basmakalıp enstrüman, formül veya yaklaşım prensipleri yoktur. Doğaları gereği problemlere her zaman ve koşulda yenilik, derinlik ve yaratıcılığa neden olan bu önyargısız “boş (başlangıç) zihni” ile yaklaşırlar.

6. Problem çözmeyi seviyorsanız: Problemleri büyük küçük, zor kolay, uzun kısa, öncelikli önceliksiz olarak ayırmazlar. Bir problemle karşılaştıklarında tek bir şeye odaklanırlar. Çözüm.

goldfish jumping out of the water

goldfish jumping out of the water

7. Kendinizi sürekli güncelliyorsanız. Bir sorun sonlandığında kendilerini daha kısa sürede çözüme ulaştıracak diğer bir yolu sorgularlar, olaylar ve sorunlar arasındaki benzerlikleri ararlar. Her durumda kendilerine dürüst ve saygılıdırlar. Profil çıkartmaya bayılırlar.

8. Geribildirimlere çok önem veriyorsanız: Eleştirilmeyi önemser ve bunu dürüstçe yapan kişileri hep yakınlarında tutarak, gözden kaçırdıkları noktaları yakalamaya çalışırlar. Dozu yüksek olsa bile eleştirilmeye egolarının engel olmasına izin vermezler. Eleştirileri tehdit olarak değil birer araç olarak görürler. Sınır ve kapasitelerini çok iyi farkında olan bu kişiler, kendilerini kapasitelerinden daha da ileri taşıyacak olan bu eleştiri sahiplerini kişisel kahraman gibi görürler.

9. Kontrol sahibiyseniz: Belirsiz ve öngörülemez dış koşul ve etkenlerce kontrol edilmeyi sevmezler. Mottoları, “iki günü birbirine eşit olan kaybetmiştir” sözüdür. Bununla beraber neyin kendileri için yarına daha iyi hazırlayacağını bilerek etkin, aktif ve planlı dinlenirler.

10. Günü basit yaşıyorsanız: Bu sayede kendilerine zaman kaybettiren günlük rutinlerden kaçarak ekstra zaman yaratırlar. Gösterişten nefret ederler. Aynı veya en yakındaki giysileri giymek, yemeği nerede ne zaman yiyeceğini önceden belirlemek sayesinde zaman kayıplarını en aza indirirler. Basit, sıradan, tahmin edilebilir ve küçük bir gün döngüsünde yaşarlar. Ancak bu tercihlerini asla takıntıya dönüştürmezler. Değişime ilerleme ve öğrenme şansı olarak baktıklarından “değer bulduklarında” bu rutinlerinden kolayca taviz verebilirler.

11. Kendinizi ödüllendiriyorsanız: Başarı ile kendilerini ödüllendirmeyi çok iyi bilirler. Fakat bu başarı başkalarınca inanılmaz bir başarı görülse de çok da önemli bir şey değildir, caka satmazlar çünkü başarı kendileri için sadece sıradan bir sonuçtur. Övülmek yerine eleştirilmeye daha çok saygı ve önem verirler.

12. Başarı ve başarısızlığa aynı mesafedeyseniz: Başarılı insanlar şansa inanmazlar. Başarısızlık durumunda mazeret aramazlar, başkasını veya koşulları suçlamazlar, aksine neden daha iyi bir plan yapamadıkları için kendilerine özeleştiride bulunurlar. Kaybettiklerinde kazandıkları, alınan derslerdir. Tüm sonuçlar onlar için birer geri bildirimden ibarettir.

kararlilik13. Kaybettiğinizde vazgeçmiyorsanız: Kaybettiklerinde asla kendilerini kurban rolüne dönüştürmez, mağduru oynamazlar. Kaybetmenin geçici bir durum, vazgeçmenin ise kalıcı olduğunu çok iyi bilirler. Kaybettikleri zaman, bu kaybı yine çözülmesi gereken başka bir problem olarak ele alırlar. Kendilerine acımazlar. Bir dövüşçü ile savaşçının farkını çok iyi bilirler.

14. Niyetinizde kararlıysanız: Kendiliğinden veya öylesine hareket etmezler. Neyi nasıl ve neden yaptıklarından emindirler. Daha iyiye ulaşmak için ve dünyayı daha iyi bir yer yapmak için korkusuzca ve dikkatle çalışırlar. Başaracaklarına inanırlar ve sıklıkla da başarırlar.

15. Başkaları kazandığında da mutlu olabiliyorsanız: Kendinizle barışık olduğunuzu, kendinize olan inanç ve güveninizin tam olduğunu, kendinizle yarıştığınızı ve bundan eşsiz bir keyif aldığınızı gösterir.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon