0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / YAZ TATİLİ ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN “14 TEHLİKE”-Sağlık Kampı Günlükleri XXIX

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

YAZ TATİLİ ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN “14 TEHLİKE”-Sağlık Kampı Günlükleri XXIX

summerI. – VII.

Sağlıkta en etkin, ucuz ve kalıcı tedavi, koru(n)madır. Dikkat eksikliğine bağlı olarak uzun yaz tatilinde önlem almanız ve dikkatli olmanız gereken 14 madde önerileriyle beraber sizin için derlendi.

I. Güneş yanıkları: Güneş ışınları içinde yanık oluşturabilen, cilt kanserini tetikleyen, cildinizi kurutarak yaşlandıran ve kırışıklıklara neden olan zararlı UV ışınları bulunur. Üzerinde SPF>15 yazan bir ürünü 3 saatte bir yenilemeniz yeterlidir, üründe yazan sayısal değerin yüksek olması, etkinliğin de daha yüksek olması anlamına gelmez, ürün seçerken dikkat edilmesi gereken özellik, içeriğidir. Korumasız Güneşe çıkmayınız.

II. Isı ve egzersize bağlı sıvı kayıpları: Güneş, sauna, nem ve sıcak etkisi ile vücudunuz terleme ve nefesle sıvı kaybeder. Su yerine çay, kahve, bira veya meşrubat içen kişiler yeterli sıvıyı bu içeceklerden aldıklarını düşünürler. Gündelik hayat aktivitesi içinde bile günde en az 1.5-2 litre su içmeniz gerekirken bu ihtiyaç, kavurucu yaz günlerinde ve özellikle spor, bahçe işleri veya alışveriş için açık havaya çıkıldığında yapılan aktivitelere bağlı olarak artar. Bol su içiniz.

alkolIII. Aşırı alkol: Alkol vücutta depolanmaz, işlenir. Her işlemin de bir yan etkisi vardır. Alkol aşırı alındığında tüm vücutta toksik etkiler başlar, vücuttan böbrek yoluyla su atılır. Bu etkiye yazın sıcak etkisi ve kişinin su içme alışkanlığının da olmaması eklendiğinde birçok nörokardiyotoksik rahatsızlıklar gözlenir.

IV. Haşere-böcek ısırmaları: Özellikle açık havada, deniz ve kayalıklarda herkesin çıplak ayak veya kıyafetle karşılaşabileceği bu durumlar için ve özellikle çayır-çimen alanlarındaki tehlikeli kene ısırıklarına karşın bulunduğunuz en yakın sağlık kuruluşunun nerede olduğunu, nasıl ulaşacağınızı, çalışma saatlerini, tıbbi yeterlilik ve donanımını, ellerindeki antidotları ve iletişim numaralarını öğrenerek not ediniz.

V. Yorgunluk, dalgınlık ve trafik kazaları: Aracınızla uzun saatler sürecek olan seyahatlerde dikkatinizi sürekli yüksek tutmak zorundasınızdır. 3 saatte bir dinlenmeniz, bu arada diüretik enerji içeceği, çay veya kahveden uzak durmalısınız. Seyahatinize kendi aracınızla çıkıyorsanız bir gün önceden dinlenmiş ve gerekli hazırlıkları acelesiz tamamlanmış olmalısınız. Yapılan bir araştırma, cep tiredtelefonuna mesaj yazarken veya kulaklık olmadan yapılan araç içi konuşmalarda görüş alanınıza giren tehlikelerin % 80’ini algılayamadığınızı söylüyor, Bu fenomene dikkatsizlik körlüğü (inattentional blindness) deniyor. Yol ve hava şartlarına ait diğer öngörülemeyen riskleri de eklediğimizde, mesaj yazarken aracınızı “görmeden” kullandığınızı kolaylıkla söyleyebiliriz.

VI.Yıpranan ciltler: Seyahat ve tatiller kısa sürelere yoğun aktivitelerin sığdırılmaya çalışıldığı zaman dilimleridir.Her gün maruz kaldığınız rüzgar, nem, toz, kum ve güneşten yıpranan ciltler için temizleyici, örtücü, koruyucu, besleyici, dengeleyici ve nemlendirici cilt bakımlarınızı ihmal etmemlisiniz.

VII. Enerji İçecekleri, Takviye ilaçlar: Yoğun aktivitelere zaman ayırmak için uyku saatinden, yeme-içmeden ve dinlenmeden taviz veren tatilcinin, tatil performansını yükseltmek veya bu tempoya ayak uydurmak için elini ilk attığı seçenek takviye vitaminler, destekleyici ürünler ve enerji içecekleridir. Takviye ürünler yama işlevi görürler, yolunda gitmeyen bir şeyleri kapamaya, desteklemeye yarayan geçici çözümlerdir.
Çoğu plasebo (kandırmaca) etkiye sahip olup, kişinin inancı ve beklentisi oranında telkinle yararlılık gösterirler. İçeriklerinde bulunan çoğu madde kısa süre için etkin olup veya kullandıkça yararlıdır. Hemen hemen hiçbiri tedavi edici özellik, kalite ve değerde değildir.
Bu tablet, içecek ve meşrubatları mümkünse çok sınırlı durumlarda ve az kullanmak olası zararlarından korunmak için sizin yararınızadır. Doktorunuzun sizin için size özel önerdiği, yararını bildiğiniz, test edilmiş, güvenli ve koruyucu içerikte olan ürünler istisna.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon