0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Size Özel  / İlginizi Çekebilir  / Skull&Scalp İlk Kısmi Kafa Nakli

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Skull&Scalp İlk Kısmi Kafa Nakli

jim Boysen22 Mayıs 2015 tarihinde, MD Anderson Kanser Merkezi ve Houston Methodist’ten plastik cerrahların (Selber, Klebuc) liderliğinde 11 saat süren operasyonla ilk kısmi kafa (Skull&Scalp) nakli (55, Jim Boysen) gerçekleştirilmiş.

Habere göre eş zamanlı olarak pankreas ve böbrek naklinin de gerçekleştirildiği operasyon ekibinde 50 tıbbi personel görev almış. Operasyonu komplex ve zor hale getiren bir diğer özellik hastanın 5 yaşından beri diyabet (Şeker) hastası olması.
Ameliyat, hastanın yüzünde kemiğe kadar ilerleyen bir bağ dokusu kanserinin (Leiomiyosarkom) cerrahi olarak çıkarılması nedeniyle oluşan geniş ve kemiği de içeren defekt onarımı için uygulanmış.
Çocukluk çağı (Juvenil) Diyabet’e bağlı oluşan komplikasyonlar nedeniyle 1992 yılında Pankreas ve Böbrek nakli geçiren hastanın o zamandan bugüne kullandığı ve nakledilen organların vücut tarafından reddini engellemek için kullandığı ilaçların, ki bunlar bağışıklık sistemini baskılarlar (immunsupresyon) bu son yapılan operasyona hastayı bedensel ve mental anlamda daha hazır hale geldiğine inanıyorum (reconditioning).
Soru şu, yüz nakli vericisi olarak Tom Hanks’i nasıl ikna ettikleri 🙂
İlgi ile takip edilecek ve tarihe geçecek bir operasyon.Tam kafa nakline 1 adım daha yaklaşıldı diyebiliriz.
Etiketler:
Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon