0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / Sağlık Kampı Günlükleri-XXIII Tükenmişlik Sendromu 2

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Sağlık Kampı Günlükleri-XXIII Tükenmişlik Sendromu 2

Sendromun Boyutları

Maslach yapmış olduğu çalışmalarda tükenmişliği duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve bireysel başarıda azalma olmak üzere üç boyutta incelemiştir.
Duygusal tükenme kişinin fiziksel ve duygusal kaynaklarında azalmayı göstermektedir. Bu aşamada kişi kendini diğer insanların problemlerini çözmekte yetersiz hisseder.

Duyarsızlaşmada (depersonilizasyon) ise kişi diğer insanların duygularına hislerine kayıtsız kalır sosyal çevresi ile iletişimini minumum seviyeye çeker. Bu evre sigara ve alkol gibi alışkanlıkların artırıldığı ilişkilerin bozulduğu evredir.
Tükenmişlik Sendromunun en son boyutu kişisel başarıda azalmada ise kişinin kendisini olumsuz yönde değerlendirme eğilimindedir.
tukenmislik02
Tükenmişlik Sendromunun Nedenleri
Kişiye ait nedenler: İş dışında ilgi alanlarının olmaması, kırılganlık, mükemmeliyetçi olma, sosyal ve özel hayatında destekten yoksun olma, kariyer memnuniyetsizliği, aşırı alkol alma, egzersiz yapmama, tatil yapmama vb.
Diğer nedenler: Rol belirsizliği, baş edilemeyen aşırı stres, kişiler arası ilişkiler, rol çatışması, aşırı sorumluluk vb.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon