0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / Sağlık Kampı Günlükleri-XXII Tükenmişlik Sendromu 1

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Sağlık Kampı Günlükleri-XXII Tükenmişlik Sendromu 1

Araştırmalar, 1950 lilerde psikiyatri kliniklerinde yatarak tedavi gören kişilerdeki stres, kaygı derecesinin günümüz lise gençliğinin taşıdığı stres ve kaygı derecesiyle aynı düzeyde olduğunu bildirmekte.

Bu sendromu toplumumuzda yoğun şekilde yaşayan meslek grupları arasında askerler, sağlık çalışanları ve öğretmenler başta geliyor.
Görülme sıklığı bir çalışmaya göre kadınlarda % 45, erkeklerde %37.

tukenmislik_01ouSanatçı, futbolcu, film-dizi yıldızlarından (Kıvanç Tatlıtuğ, Meryem Uzerli, Tuba Büyüküstün, Beren Saat, Mariah Carey, Amy Winehouse, Christian Bale, Mel Gibson, Lindsay Lohan, Britney Spears) üniversiteye hazırlanan gençlere kadar görülen günümüz dünyasına ait bu sendromu sizin için derledik.

Tükenmişlik kavramı ilk kez 1974 yılında psikanalist Herbert J. Freudenberger tarafından kullanılarak şöyle tanımlanmıştır; başarısız olma, yıpranma, enerji ve gücün azalması veya tatmin edilemeyen istekler sonucunda bireyin “iç kaynaklarında meydana gelen tükenme” durumudur.

Günümüzde tükenmişliğin kabul gören tanımı ise 1981 yılında C. Maslach tarafından yapılmıştır. Maslach tükenmişliği, kişinin profesyonel iş yaşamında ve diğer insanlarla olan ilişkilerinde olumsuzluklara yol açan “özsaygı yitimi, kronik yorgunluk, çaresizlik ve umutsuzluk” duygularının gelişimi ile birlikte seyreden fiziksel, duygusal ve entelektüel tükenmeyle karakterize bir sendrom olarak tanımlar.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon