0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / Sağlık Kampı Günlükleri-XIV

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Sağlık Kampı Günlükleri-XIV

spor2Risk Analizi-2

Spor Performansını Düşüren (gizli) Sağlık Problemleri…

1. İlaç kullanımı: Birçok kronik ve enfeksiyöz hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar bedeninizde yorgunluğa neden olarak performans düşüklüğüne neden olabilirler. Antidepresan (dikkat eksikliği), yatıştırıcı, diyabetik ilaç (hipoglisemi tetiklenebilir) kullanımı gibi.

2. Alkol: Alkol spor performansını 2 temel mekanizma ile etkiler. Birincisi alkol diüreze (fazla idrar çıkarılmasına) dolayısıyla spor yaparken dehidratasyona (susuzluğa) neden olur. Spor yaparken terleme v hava yoluyla zaten ileri derecede su kaybı yaşayan vücudunuz için bu durum kesinlikle çok zararlıdır. Dehidratasyon belirgin bir performans düşürücüdür. İkinci etki metabolizma üzerine olan etkidir. Kanda alkol varken yapılan sporda karaciğer enerji gereksinimi için yeterli glikozu (şeker) üretemez v kan şekeriniz düşük kalır. Koordinasyon, oryantasyon v reaksiyonlarınız bozularak sonuçta performansınız hızla düşer.

3. Tiroid Hastalıkları: Kontrolsüz ilaç kullanımı varsa vy teşhis konulmamış kişilerde tiroide ait hormon düzensizliği atletik performansını çok etkiler. Özellikle kollarda v üst ekstremitede erken yorulma, kas güçsüzlüğüne neden olur. Endokrin uzmanına görünmelisiniz.

4. Ağız sağlığı: Sporcu performansında ağız hijyen v sağlığı, ayakkabı seçimi kadar performansı etkiler. Diş eti iltihabı, diş erozyonları, çürükleri kontrolsüz karbonhidrat tüketimi ile ilişkili olarak neden oldukları inflamasyona bağlı olarak immun sistemi zayıflatarak performans düşürürler. Ağrı v kokunun neden olduğu konfor eksikliğinin yüksek bir atletik performansa neden olamayacağı aşikardır. Diş hekiminize düzenli v uygun aralıklarla görünmelisiniz. Bunlara ilave olarak, Medical News Today dergisi kötü ağız hijyeni ile HPV arasında paralel bir ilişki olduğu yönünde bir çalışma yayınlamıştır. Özellikle periodontal (dişeti) hastalıkların koroner kalp hastalıkları olan ilişkisinin kandaki kolesterol seviyesi kadar belirleyici olduğu yönündeki araştırmaları çok dikkat çekici buluyorum.

5. Anemi (Kansızlık): Özellikle kadınlarda neden oldukları düşük oksijen taşıma kapasitesine bağlı olarak kalp çarpıntısı, erken yorulma, tekrarlayan nükseden rahatsızlıklar, güçsüzlüğe v sporcu performansının belirgin olarak azalmasına neden olurlar. Kan değerleri bir Hematoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon