0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / Sağlık Kampı Günlükleri-VIII Spor

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Sağlık Kampı Günlükleri-VIII Spor

Sağlık Kampı Günlükleri-VIII
Spor

10 soruda MBT spor ayakkabıları

1. Masai kabilesinden etkilenerek adını Masai Barefoot Technology den alan İsviçre şirketidir, 1990. Karl Müller isimli bir eski atletin buluşudur.

2. Beşik tabanlı, antiortopedik, giyildiğinde yere tek noktada temas ederek dengelemek için bacak v kalça kaslarının çalıştırılması dolayısıyla daha fazla kalori yakılması prensibine göre işlev görür.

3. Duruş bozukluklarında, ayak tendon sertliği gibi rahatsızlıklarda, selülit oluşmasını önlemede, kas/popo sıkılaştırmada v daha etkin koşu performansı sağladığı ileri sürülmüştür.

4. Giyildiğinde ağırlığı v asimetrik tabanıyla gerçekten kumda yürüyormuş gibi vy bir kalasın üzerinde düşmemek için çabalıyormuşsunuz hissi verir.

5. Kullanılmasının önerilmediği rahatsızlıklar topuk v aşil rahatsızlıklarıdır.

6. Yapılan çalışmalarda sırt v bel problemlerine iddia edilenin aksine ölçülebilir bir yararının olmadığı anlaşılmıştır.

7. Denge problemi olan kişilerin v gelişme çağında olan kullanıcılar arasında sık düşme sorunu yaşandığı bildirilmiştir.

8. Koşu performansı üzerine iddia edildiği gibi bir etkinliğinin olmadığını gösteren akademik çalışmalar mevcuttur. Weisbaum, Herb (4 November 2010). “Do those funky shoes really promote fitness?”

9. Bu referansa dayanarak başta New-balance v Nike gibi bir çok spor ayakkabı üreticisi firmaya 2011 de dava açmışlar.

10. Boyner v afiliye satış merkezlerinde 350-650 TL aralığında vy internetten satılır.

Not: Ben v bir koşu arkadaşım 4 aydır aralıkla kullanıyoruz. Düşüncem, etkinliğinin fiyatı gibi abartıldığı yönünde. Tek bir noktadan yere temas edildiğini farkeden beyin hemen dengesini bu noktada kuruyor. Bence asıl etkinlik, ayakkabıyı kullandıktan sonra yeni ayakkabı ile yürümeye başlandığında yeni normal tabanlı ayakkabıya adapte olurken yakılan enerji ile sağlanıyor. Goretex, waterproof v kadınlar için üstü açık tasarımları da var.
Ancak bu Tasarım crocsları bile zarif gösterecek kadar kötü 🙂

Artistic Man Running On Water

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon