0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / Sağlık Kampı Günlükleri-VII

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Sağlık Kampı Günlükleri-VII

postPost Burn Effect:

Özel egzersiz programınız sonrası, ne yediğinize dikkat ederek v seçilmiş bir diğer egzersiz programıyla yaptığınız egzersiz sırasında harcadığınızdan “çok daha fazla” yağ yakarsınız. Bu etkiye dinlenirken kalori yakma (Post-Burn Effect vy EPOC, Excess Post-exercise Oxygen Consumption) denir.

Metabolizma hızı, oksijen tüketme seviyesiyle ölçülür. Bir litre oksijen tüketerek 5 kalori yakarsınız.

Egzersiz sonrasında oksijen depoları, yeni phosphagen (ATP-PC) sentezi, kandan laktat temizliği, artmış ventilasyon (soluklanma), kan dolaşımı ve vücut ısısı, egzersiz öncesi seviyelerden her zaman yüksek kalır.

Egzersiz sonrası oksijen tüketiminizin yüksekliği (yani tüm yukarıda sayılan parametrelerce ölçülebilen metabolizma hızınız) gerçekleştirdiğiniz “egzersizin süre v yoğunluğuna” bağlıdır. Yapılan çalışmalar bu sürenin 15 dakika ile 48 saat arasında devam ettiği gösterilmiştir. Buna etki eden diğer faktörler egzersiz şekli, seviyesi v cinsiyettir.

Aralıklarla yapılan egzersizlerle, bir kerede yapılan (dinlenmeden) egzersizlerin oksijen tüketimi v kalori harcama üzerine etkileri karşılaştırıldığında, aralıklı yapılan programlarda egzersiz sonrası metabolizma hızının çok daha uzun süre yüksek kaldığı gösterilmiştir, Almuraini ve ark. (1998).

Direnç egzersizleri (ağırlık, bar, lastik, kum torbası vb.) sonrasında uzun süren metabolizma hızı ile (artmış EPOC) çok etkin kilo kontrolü v kas formu sağlandığını bildirilmiştir.

Kadınlarda metabolizmanın en yavaş olduğu zaman dilimi dolayısıyla EPOC etkinliğinin en az olduğu dönem ovulasyondan önceki 1 haftalık süreçtir. Ovulasyonu takiben 2 hafta içinde (luteal faz) tüm kadınlarda enerji tüketimi, metabolizma hızı v EPOC en üst düzeydedir. Bu dönemlere yapılan egzersizlerle maksimum kilo kontrolü v beden şekillendirme sağlanabilir (Borshein and Bahr, 2003).

Özetle;
1. Sadece egzersizle değil, asıl egzersiz sonrasında 48 saate kadar kalori harcar, yağ yakarsınız.
2. Bu yağ yakma etkisinin (EPOC) ortaya çıkması için en az 30 dakika çalışmalısınız.
3. Egzersiz sonrasında dinlenirken daha fazla yağ yakmak için size ve beden özelliklerinize uygun “beslenme v egzersiz programlarına” mutlaka uymalısınız.
4. Egzersiziniz direnç kazandırıcı özellikte v aralıklı yapılırsa kazancınız maksimum olur.
5. Kadınlar için en ideal sonuç alabilecekleri egzersiz (kilo kontrolü v diet) dönemi, ovulasyonu takibeden ilk 14 gündür.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon