0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Size Özel  / Doğru Bilinen Yanlışlar  / Plastik Cerrahide Doğru bilinen Yanlışlar – VI

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Plastik Cerrahide Doğru bilinen Yanlışlar – VI

Özellikle Yüzdeki benlerin alınması tehlikelidir, benlere bıçak değerse ya büyür ya da kansere dönüşür !… Yanlış

Yüz veya diğer vücut alanlarında yerleşmiş olan halk arasında ben olarak adlandırılan koyu renkli cilt lezyonlarının bir dermatolog görüşü (dermatoskopik değerlendirme için) sorulduktan sonra eğer alınmasına karar verilmişse bir plastik cerrah tarafından alınması gerekir.

Alınan benin tam olarak çıkarılmadığı durumlarda, bu lezyonlardan tümör özelliği gösterenler uyarılarak daha hızlı büyüme eğilimi gösterebilirler.
Çıkarılacak olan benin cildin kırışıklık çizgilerine paralel kesi yapılarak çıkarılması, iyileşmenin minimum izle tamamlanması anlamına gelecektir.

Bir ben’in kötü huylu kabul edilmesini kolaylaştıran 10 faktör; 1. Sınırlarının düzensiz olması, 2. Üzerinde kanama, açık yara, 3. Koyu renk, 4. Renk değiştirme, 5. Çevresinde yeni uydu lezyonlar çıkması, 6. Daha önce aynı bölgede kötü huylu tümör varlığı, 7. Ortaya çıkış zamanı, 8. Kaşınma, ağrı veya kıllanmanın artması, 9. Büyüme, 10. Hastanın yaşı, kemoterapötik, sterod benzeri bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanması vb. özellikleri.

Tedavi, ben’in tam olarak taban ve yan sınırlar gözetilerek çıkarılması ve her zaman patoloji laboratuarına gönderilmesi ile tamamlanır. Tedavide dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli özellik, her cerrahi işlemin en az iz bırakacak şekilde belirlenmiş bir cerrahi teknik seçilerek ve iyileşme tamamlandığında beklenen estetik sonucun gözetilerek gerçekleştirilmesidir.

Süreç, özellikle yüzünüzde çıkarılması gereken ben’lerin mutlaka bir plastik cerrah tarafından çıkarılması, parçanın bir patolog tarafından incelenmesini takiben sürecin, estetik sonuçların da gözetilmesi ve takibiyle tamamlanmasıdır.

Doğrusu, bu şart ve gerekliliklere dikkat edilerek gerçekleştirilen bir ben alındıktan sonra yavrulamaz (tekrarlamaz), kansere dönüşmez. Ben olarak adlandırılan lezyonlara tıp terminolojisinde “Nevus” denir.

benler

Etiketler:
Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon