0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Size Özel  / Doğru Bilinen Yanlışlar  / Lazerle burun estetiği yalanı

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Lazerle burun estetiği yalanı

rino-29E8-8368-D948Lazer sistemleri hedef noktada ısı etkisiyle sıkılaşma, leke silme, kesi amaçlarıyla estetik cerrahide sık kullanılır. Başta göz kapağı olmak üzere cilt kesileri, birçok deri lezyonunun alınması, epilasyon ve liposakşın dahil tüm bu girişimlerde lazer bir enstrüman olarak bu ısı etkisiyle işlev görür.

Sosyal medyada giderek artan sıklıkta lazerle rinoplasti (burun estetiği) haberleri bu nedenlerle özel bir dikkat ve açıklamayı hak ediyor. Son sözü peşinen söyleyelim. Lazerle rinoplasti olmaz, olamaz. Lazerle burun içindeki bazı süngerimsi dokulara küçültme işlemleri veya kalın gözenekleri genişlemiş burun derisine sıkılaşma amaçlı soyucu işlemler yapılabilir ki bunu da adı burun şekillendirme değil cilt yenilemesidir. Bu işlemin uygulama alanı anlatıldığı gibi bu kadar dar ve sınırlıyken, işlemi rinoplasti yani yeniden burun şekillendirme olarak adlandırmak basit bir ticari kurnazlık örneğidir.

Bilindiği gibi rinoplasti, estetik yani plastik cerrahlarca alınan bir eğitim sonrası yine bu cerrahlarca yapılması gereken kemik, kıkırdak, deri, mukozaya bütünsel yaklaşımı gerektiren son derece önemli ve özenle yapılması gereken bir cerrahi uygulamadır. İşlevsel bir organ olan burunda nefes alma yakınmalarının da eş zamanlı olarak giderilmesi amaçlanır. Rinoplasti yapan cerrahın ileri düzey yara ve doku bilgisine, cerrahi sırasında beklenmeyen her duruma karşı devreye sokacağı teknik, nosyon, donanım ve çeşitliliğe hakim olmasını gerektirir.

burun_1İmaj belirleyen en önemli organ olan burun ameliyatları öncesinde estetik bir beklenti içindeyseniz, lütfen doktorunuzdan yukarıdaki yeterlilik, uzmanlık ve ruhsata sahip olup olmadığını sorgulayınız. Bu sorgulama kısmını ihmal ederseniz, bozulan burnunuzun düzeltilmesi için o kişiyle nasılsa gecikmeli de olsa tanışacaksınız.

Lazerle rinoplasti ameliyatı son derece yanlış, yanıltıcı bir adlandırma olmakla beraber, etik ihlali bir reklamdan ibarettir. Uygulama sadece burun içindeki bazı dokularla burun cildinin sıkılaştırmasıyla yani cilt yenilemeyle sınırlıdır. Kansız, tamponsuz, acısız, dikişsiz, ameliyatsız, askıyla, dolguyla olan  rinoplasti, yapılmayan rinoplastidir.

Sorgulanmadan kabul edilen her tercih, o şey sorgulanıncaya kadar az veya çok bir bedel ödetir. Dikkatinizi rica ederim.

Saygı

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon