0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Estetik Cerrahi Uygulamaları  / Kendi Kanınızla Gençleşin!

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Kendi Kanınızla Gençleşin!

blood-cellsBir ömür boyu hem sağlıklı genç, hem bakımlı görünmek adına birçok yöntem ve metod kullandık. Ancak kullanılan bu tercihlerin hiçbiri komplikasyonsuz veya yan etkisiz işlemler değildi. Birçoğu için ameliyatı göze almak, bir diğer kısmı için evden dışarı çıkmamak,  güneşten saklanmak gerekti. Ödenen bedelin karşılığı çoğunda 3-4 ayda silinirken, birçoğumuz bu işlemler için kış saatinin uygulanmasını bekledik. Son zamanlarda tıp dünyasında ve halk arasında uzun zamandır bilinen ancak estetik sektöründe yeni kullanılmaya başlayan bir yöntem sıkça duyulmaya başlandı. Kil değil, bakım değil, soyma değil, lazer değil, ilaç veya dolgu değil, ameliyat hiç değil. Adı, hastanın kendi kanından hazırlandığı için “vampir yöntemi” . Ünlülerden en son Kim Kardashian’ın kendine yaptırıp sosyal medyada herkesle paylaştığı bir uygulama bu. Adı, işlemin ingilizce baş harflerinin kısaltmasıyla oluşan PRP (Platelet Rich Plasma) olarak bilinir. Türkçesi, trombositten zengin plazma. Plazma kanın zengin ve besleyici hücreleri, büyüme faktörlerini içeren bölümüne verilen ad. Trombositler ise, zamanı geldiğinde salınacak olan işte bu büyüme-iyileştirme ve onarım faktörlerinin depolandığı hücreler. PRP, bu hücreleri sizin kanınızdan özel olarak toplanması, çoğaltılması ve iyileştirmesi istenen alana tekrar verilmesi işlemine verilen ad.

GestaltEstetik Kurucusu Plastik cerrah Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu sık uyguladığı PRP yöntemi ile ilgili bilgi verdi.

prp001

PRP Nedir?

Kısaca PRP, Kişiden alınan belirli miktardaki kanın bazı özel işlemlerden geçirilip sonrasında elde edilen trombositten zengin içeriğin (plazma) kişiye canlandırma, iyileşme ve onarım istenilen alana tekrar uygulanması işlemidir.

PRP tıpta, 30 yıldır bilinir ve uygulanmaktadır. İlk olarak diş hekimliğinde kullanılmaya başlanmış daha sonra ortopedi, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahi, veterinerlik, plastik cerrahi v dermatoloji alanında PRP uygulamaları yapılmaya başlanmıştır.

Estetik cerrahide PRP; yara iyileşmesinde hızlanma, yüz boyun veya kol-kalça gibi alanlarda cilt sarkmalarını sıkılaştırarak toparlamak, ciltte oluşan kırışıklık ve lekeleri silikleştirmek, iz v çatlakları belirsizleştirmek veya gidermek, saç dökülmelerini önlemek yeni saç gelişimini uyarılmasını sağlamak amacıyla sıkça kullanılmaktadır.

PRP Nasıl Uygulanıyor?

Hastadan belirli bir miktarda alınan kan (40-50 cc) santrifüj ediliyor, işlem sonrasında elde edilen trombositten zengin plazma, hastanın cildine enjekte ediliyor ya da hızlı delik açan motorlu cihazlar kullanılarak hastanın cildinde küçük delikler açılarak bu deliklerden onarıcı, yenileyici faktörleri içeren zengin plazmanın emilmesi, bu faktörlerin cildin daha derin tabakalarına ulaşması sağlanıyor.

Yöntem Ağrılı mıdır?

İşlem öncesinde hastanın konforu için cildine lokal topikal anestetik ilaçlar sürülüyor. Bölgesel uyuşma sağlandıktan sonra işleme geçiliyor. İşlem sırasında acı hissedilmiyor.

Ne Kadar Sürede Uygulanıyor?

Hastadan kan alınması santrifüj edilmesi ve uygulamaya ayrılan toplam süre yaklaşık bir saattir.

Uygulamanın Etkinliği İçin….

Ciltte etkin bir toparlanmanın sağlanması ile beraber sıkılaşmaya neden olacak hücrelerin yeniden uyarılması için PRP 21-28 gün arayla dört seans uygulanmalıdır. Etkinlik azalmasını yılda bir seans tekrarlayarak frenleyebilirsiniz.

Uygulamanın Etkilerini Ne Zaman Görmeye Başlarız?

Uygulama yapıldıktan hemen sonrasında sağlığa ait emareler ortaya çıkmaya başlar, bununla beraber esas ve kalıcı belirtileri uygulamadan bir kaç gün sonra görmeye başlarsınız ve çevrenizden şöyle tepkilere muhatap olunduğuna sıkça şahit oluyoruz .. “sende bir değişiklik var, spora mı başladın, saçını mı boyattın, yüzüne bir ışıltı geldi ne yaptırıyorsun, aşık mısın, yüzün çok ışıltılı, sigarayı mı bıraktın, hangi vitamine başladın vb.”

Gerçekten de işlemden bir kaç gün sonra yüzünüzde ilk olarak bir ışıltı aydınlanma fark edersiniz, seanslar uygulanmaya devam ettikçe cildinizin toparlandığını, yüz konturunuzun hatlarınızın ortaya çıktığını, burun ve alın kenarlarınızda zamanla oluşan çökmelerin dolarak yüzeyselleştiğini, ince kırışıklıkların kaybolduğunu, değişik nedenlerle oluşmuş farklı tonlardaki lekelerin silinerek, mat görünümün yerini taze v canlı bir görünüme bıraktığını gözlemlersiniz. Bu şu anlama gelmektedir, PRP sadece yaşlanma belirtilerini silerek hafifletmiyor, aynı zamanda ihmal edilmiş cildinizde yaşlanma belirtilerinin tekrar oluşmasına engel olarak çok daha genç sağlıklı mutlu ve dinç bir görünüm kazanmanızı da sağlıyor.

PRP Uygulamasının Avantaj ve Üstünlükleri Nelerdir?

Cerrahi bir yöntem değildir. Genel anestezi gerektirmez. Bu yüzden birçok komplikasyon ve yan etkiden uzak bir tekniktir. Etkisi kalıcı yani uzun sürelidir. Kişinin uyku düzeni, genetik özellikleri, sigarayla olan ilişkisi, beslenme şekli ve hayat tarzı bu etkiyi destekler veya köstekler. Uygulaması kolay, doğal ve güvenli bir işlemdir. Kısa sürelidir. İşlem, kişinin kendi kanı kullanılarak yapıldığından alerjik bir reaksiyona neden olmaz. İşlemden sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Bununla beraber, size ertesi güne kadar ve seanslar arasında kullanmanız gereken destekleyici besleyici koruyucu ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Uygulama esnasında acı hissedilmez, gerektiğinde ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde uygulama hafif sedasyon verilerek gerçekleştirilebilir.

Yaz aylarında veya güneşli günlerde yüze uygulanan diğer gençleştirme teknikleri (soyma yani peeling veya lazer vb.) kontrendike yani kesinlikle yasakken, PRP işlemi cildiniz için bir tür onarım ve tedavi gerçekleştirdiğinden güvenle ve kolaylıkla uygulanabilir. Hatta yanık yarası ile gelen birçok hastaya uygulanan PRP ile başarılı bir iyileşme sağlanmıştır.

Lazerler dışında yüze gençleştirme sağladığı söylenen veya tazeleyici tüm işlemler, ki çoğu cildinizin uzmanı bir dermatolog veya estetik cerrah nezaretinde uygulanmamaktadır, geçici ve sizi belki de güneşe daha hassas hale getiren “bakım” işlemleridir. Cildinizin tipine göre etkinleşmesi gereken tedavi edici özellik ve seçicilikleri bulunmamaktadır. Sizden alınan kandan elde edilen kanda bulunan “büyüme faktörlerinin” ise tam da sizin ihtiyacınız olan içerik ve kaliteye sahip olduğundan; etkinlik, başarı v güveni tartışılmaz. Bu üstünlük, yüz yenilemede PRP yi ilk sırada tercih etmemize neden olan en önemli özelliktir.

prp002

PRP yüz dışında hangi bölgelere uygulanabilir ?

PRP uygulaması, yara iyileşmesini hızlandırmak istediğimiz, yaş ve güneşe bağlı yaşlılık belirti ve hasarlarının giderilmesi gereken tüm vücut alanlarına uygulanabilir. Kapanmayan yaralar, kronik yaralar, diyabetik yaralar, bacak ülserleri, ağız içi yaraları, bası yaraları, enfekte yaralar gibi. Tüm bunlara ilave olarak, saçlardaki seyrelme, dökülme, kırılma ve cansızlığın ortadan kaldırılmasında, hızlı kilo vermeye bağlı kol-gıdı-bacak-kalça derisi sarkmalarında, boyun derisinin sıkılaştırılmasında, karın ve meme derisinde oluşan derin çatlakların tedavisinde kullanılabilir. Dekolte alanı, el sırtları sık tercih edilen uygulama alanlarıdır. Son zamanlarda özellikle bayanlarda genital bölgenin estetiğinde sıkılaştırıcı, renk açıcı ve tazeleyici etkisi nedeniyle sık sık söz edilmektedir. Uygulamanın eklem, kas, tendon çevresine uygulanmasıyla spor hekimliğinde de sıkça kullanıldığı biliniyor. Tedavinin Amerika da popüler olması, dünya şampiyonu bir golfçü Tiger Woods’un zedelenen tendonunun bu yöntemle tedavi edilmesi sonucunda olmuştur. PRP tedavisiyle sağlığına kavuşan diğer sporcular arasında tenisçi Rafael Nadal ve bir basketbol ikonu olan Kobe Bryant da sayılabilir.

Her PRP uygulaması aynı etkiye mi sahiptir ?

Uygulayıcının tercih etmesi için piyasaya sürülmüş birçok marka adı altında bir o kadar PRP kiti bulunmaktadır. Bu hazır kitler, elde edilecek büyüme faktörlerinin sağlıklı bir süreçte hastaya nakledilmesi için geliştirilmişlerdir. PRP uygulamalarında, bu kitlerin içerikleri kadar sonuca etki eden bir diğer önemli etken, uygulama teknikleri ve seans aralıklarında dikkat edilmesi gereken özellik ve ürünlerdir. Seçkin kliniklerde, bu konuda uzmanlaşmış ekip, ürün ve takip yapılarak hastaların PRP uygulamasından maksimum faydayı minimum bedel ve zarar görmeleri hedeflenir.

Son söz olarak, yazın yıpratıcı güneş, kum ve denizinden dönen tatilcilere PRP için bir öneriniz olacak mı ?

Tam da ifade edildiği gibi, istenmeyen etkilerden, güneşten, sigaradan, düzensiz yaşam alışkanlıklarının yüzünüze vuran leke yorgunluk ve soluk ifadeyi silmek için, bir “bakım” değil de bir “tedavi” seçeneği olarak PRP diğer seçeneklerden uzak ara ilk tercih olarak durmaktadır. Ticari beklentilerden uzak, hijyenik merkezlerde, size etik ve tıbbi çerçevede yaklaşan bir dermatolog veya plastik cerrah nezaretinde bu uygulamaları, sürece aktif katılımız şartıyla güvenle öneriyorum. Çünkü, altını tekrar çizerek hatırlatıyorum, PRP uygulamaları sizin ve cildinizin ihmal edilmiş sorunu için geçici bir “bakım” değil, bir “tedavi ve onarım” yöntemidir. Yaz aylarının sıcağında deniz, kum ve güneş etkisiyle ve elde olmadan yüzünüzde taşıdığınız yıpranma, yorgunluk ve cildi sağlıksız gösteren tüm belirtilerin silinmesi için kısaca cilt sağlığınızın en önemli göstergeleri olan tazelenme ve canlanma için PRP diyorum.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon