0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / İkinci Beyin – Sağlık Kampı Günlükleri XX

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

İkinci Beyin – Sağlık Kampı Günlükleri XX

secondİkinci Beyin
Ba(ğı)rsaklarınızda beyninizden bağımsız çalışan 200 milyon sinir hücresi (nöron) bulunuyor. Asıl işlevi barsak hareketleri, sindirme v içeriğe göre aktivite sağlamak olan bu hücrelerin sayısı, bir köpeğin beyninde bulunan sinir hücresi sayısına eşit vy yakın.

Omurilik v periferik sinir sisteminden bağımsız olan bu nöronların barsaklardaki karışık sindirim işine beynimizi karıştırmadıkları biliniyor. Hepimizin barsağında bulunan 300-600 çeşit 100 milyar bakteri (mikrobiota) ile girdikleri özel bir iletişimle beyinle iletişime geçen bu hücrelerin yediklerimizden, miktarından, içeriklerinden etkilenerek bilişsel olmamakla beraber kişinin mutluluk vy stres gibi durumlarına direkt etki ettikleri düşünülmekte.

Yapılan çalışmalarda karın-barsak bölgesindeki bu sinir uçlarının değişen duygu durumlarına gösterdikleri cevaplar somut olarak gösterildi. “Açken siz, siz değilsiniz” bunu zaten biliyorsunuz ayrıca uzun süren bir açlığı takiben birşeyler yedikten sonra çok daha farklı v net düşünebilme yeterliliğiniz yine bu nöronların işlevleri ile ilgili.

Konu tam anlamıyla aslında “ne yerseniz o’sunuz” sözünü doğruluyor. Beslenme tercihinin, sıklığının, miktarının, zamanının v içeriğinin üzerinizdeki bu etkilerini bilerek geleneksel beslenme, kilo verme, sıkı diyet yerine tekrar “bilinçli beslenme” diyoruz. “Ne versen yer” olmaktan çıkıyoruz.

Daha mutlu olmak için o zaman; Nişasta bazlı şeker (früktozdan zengin mısır şurubu) tüketmiyoruz. Tahıldan zengin besleniyoruz. Barsak dostu doğal probiyotik içeren ev yoğurdu (fransızın sofrasındaki fermente ürün tercihi peynir v şarap, almanın bira, amerikalının kahvaltıda tahıl gevreğidir), kefir v bozayı, ekşiyen ayran v sütü (raf ömrü işlemden geçirilerek uzatılmış UHT’li olmamak şartıyla) asla sofradan ihmal etmiyoruz. Ev hayvanı besleyenler size küçük bir öneri, marketten aldığınız süt, sosis v sucuğu önce onlara ikram ediniz, size en sağlıklı v şaşmaz şekilde o ürünün yenip yenmeyeceğini göstereceklerdir. Bu test bir birinci beyin işlevidir.

brain

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon