0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Yaşama Sanatı  / Sağlık Kampı Günlükleri  / Hızlı, kolay ve en etkili sağlık programı önerisi

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Hızlı, kolay ve en etkili sağlık programı önerisi

route-66-A3B3-CBE1-14A3Uygulama: Aşağıdaki alışkanlığınızda olan 1 maddeyi 1 hafta süreyle bırakacaksınız. 1 haftalığına terk ettiğiniz 1 alışkanlığın yerine listenize sadece o hafta için 1 yeni madde ekleyeceksiniz.

Listeden karşılıklı olarak istediğiniz eşleşmeyi yapabilirsiniz. Örneğin ilk hafta 1-a, ikinci hafta 4-c, üçüncü hafta 5a, dördüncü hafta 3b gibi. 1-a-b, veya 4 b-c-a gibi karma programları da yarıda bırakmamak kararlılığıyla uygulayabilirsiniz. Sağlığınızın yeniden ve sürdürülebilir bir çerçevede yapılandırılacağı bu programda nihai sonucu 66. günde ulaşacaksınız. Neden ? Yapılan bilimsel çalışmalar 66 gün veya 9.5 haftada sürekli tekrarlanarak yapılan eylem ve davranışların beyinde kendilerine ait yeni bir yol oluşturarak, yeni ve kalıcı alışkanlıklar haline dönüştüğünü göstermekte (European Journal of Social Psychology. Vol: 40, Issue 6, p: 998-1009, 2010).

Değerlendirme: 66. gün sonunda kalıcı olarak bıraktığınız her alışkanlık için kendinize 10 puan veriniz, tümünü bırakırsanız sağlık puanınız 50 puan olacak, üçünü bırakabilirseniz puanınız 30 da kalacak. Yine aynı şekilde kazandığınız her alışkanlık için kendinize 10 puan vererek tüm maddeleri alışkanlık haline getirirseniz 50 puan, 2 alışkanlık kazanırsanız bu kez Sağlık puanınıza 20 ekleyiniz.

Sonuç: Tüm alışkanlıkları terk edip, tüm kazanımları sağlayan kişi maksimum sağlık noktasına ulaşabilmek için tüm şartları yerine getirmiş demektir. Program daha sonra kendi kişisel, bedensel durum ve yaşa göre tekrar yenilenerek çeşitlendirilecek, eklemeler çıkarmalarla güncellenecektir.

Öneri: Kişisel sağlık altyapısı hastalık ve ilaçlarla ilgili güncellemeleri program başında not alınız. Tiroit hormonları, tansiyon-nabız değerleri, leptin düzeyi ve kolesterol/yağ panelinizi program sonunda başlangıç değerlerinizle karşılaştırabilirsiniz. Programa başlamak için yeni ay dönemlerini seçebilirsiniz. http://kalender-365.de/ay-takvimi.php

Bırakılacaklar Listesi (sadece 1 hafta süreyle)giphy

1. Sigara

2. Alkol

3. Her türlü şeker ve tatlandırıcı içeren tatlı veya içecek

4. Akşam 8 den sonra yemek yemek

5. Neden ve sonuç ne olursa olsun bir durum veya kişiyi “yargılamak”

 

Terk edilecek 1 alışkanlığın yerine “o hafta için” eklenecekler

tea_drinking_by_solo_soletto

A. Sabah en erken zamanda yapılacak bol proteinli ve dengeli bir Kahvaltı

B. Günde 2 kez 40 dakika tempolu yürüyüş + 1 elma

C. Öğle arası 30-45 dakika arası “kısa uyku” + 1 şişe (750 ml.) Uludağ zengin mineralli su

D. Günde en az 2 bardak demleme (limonlu ballı) yeşil çay + 1 avuç çiğ badem veya ceviz

E. Karabiberli 1 yemek kaşığı erken sızma zeytinyağı (veya soğuk baskı keten tohumu yağı)

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon