0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Size Özel  / Bunları Biliyor musunuz?  / Erkekte Kelliğin Nedeni: Yerçekimi

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Erkekte Kelliğin Nedeni: Yerçekimi

gravityErkeklerde yaşla kafa derisi, en belirgin olarak tepe ve alın gerisinde olmak üzere incelerek aşağıya doğru yer değiştiriyor. İncelmenin bir nedeni deri altı yağ kaybından sorumlu erkeklik hormonu olan Testosteron, yer değişikliğinin nedeni ise Yerçekimi.

İlerleyen yaşla beraber saçlı derialtında yağ dokusunun azalarak incelmesine asıl neden olan faktörün, tetosteron yerine yerçekimi olduğu düşünülüyor. Bu incelme saçların dökülmesi demek. Saçsız alanlarda testosteronun normalden fazla bulunduğu ve saç foliküllerinin çevresindeki yağ dokusunu incelterek saç dökülmesini hızlandırdığı biliniyordu. Şimdi saç dökülmesinde (yağ dokusunun incelmesini sağlayarak) asıl etkenin yerçekimi olduğu, bununla beraber genetik faktörler ve testosteron etkisinin kellikte yardımcı faktörler olduğu düşünülmekte.

Yerçekimi etkisinin, kulaklardan dolayı kulak üstü bölgelerde ve ense bölgesinde çok az olması ve sonuç olarak bu bölgelerde hiç saç dökülmemesi “Yerçekimi Teorisini” destekleyen klinik bir gözlem. Bu teoriye göre saç dökülmesine etki eden en önemli bir diğer faktör, yerçekiminden etkilenmeyi belirleyen, kafa şekli.

Teoriyi doğrulayan bir diğer klinik bulgu ve gözlem ise kadınlarda saç dökülmesinin, östrojenin yüksek menapoza kadar görülmemesi (saç follikülleri etrafındaki yağ yastıklarını koruyan etki). Yerçekimi Teorisini savunan ve tüm dünyada yankı bulan bu çalışmanın sahibi bir plastik cerrahi uzmanı Dr. Emin Tuncay Üstüner.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon