0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Estetik Cerrahi Uygulamaları  / Burun Estetiği  / Burun estetiği: Essentials (I)

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Burun estetiği: Essentials (I)

Lego değil Domino Etkisi

büstRinoplasti adı verilen estetik burun ameliyatları buruna ait kaba, eğri, asimetrik, deforme kısımlarının düzeltme yeniden şekillendirme operasyonlarıdır. Septorinoplasti ise, bu ameliyata ilave olarak “septum” adı verilen kıkırdak yapıya olan nefes almayı kolaylaştırmaya yönelik düzeltme operasyonu demektir.

Septum, önde burun deliklerini birbirinden ayıran hattın hemen arkasından ince bir kıkırdak olarak başlayarak arkaya doğru kemikleşerek ilerler ve diğer kafa kemikleriyle derinde birleşerek sonlanır. Önde sağa veya sola doğru eğrilik göstermesine “sapma” (deviasyon) denir. Septumun önde orta hattan sağa sapması, burun ucunun da (tip) sağa devie olması olarak sonuçlanır.

Septuma yönelik yapılan girişimler eğriliğin (deviasyonun) düzeltilmesi “Septoplasti” ve/ya çıkarılması “SMR” şeklinde planlanır. Amaç, hava yolu önündeki mekanik bariyerlerin kaldırılarak, eğriliklerin düzeltilerek, darlıkların açılarak daha rahat nefes alabilmeye olanak sağlanmasıdır. Burun içinde yerleşmiş bir den fazla sayıda bulunan süngerimsi “konka” adı verilen fizyolojik yapıların aşırı büyümeleri de (hipertrofi) mekanik bir bariyer oluşturarak nefes darlığına neden olabileceklerinden aynı seansda bu dokular alınabilir veya radyofrekansla (RF) küçültülerek nefes alma önündeki engeller ortadan kaldırılabilir.

dominoBurun şekillendirme operasyonları; buruna ait kemik, kıkırdak, deri-mukoza (burun içi derisi), yumuşak doku, yağ ve kaslara dönük “bütünsel” girişimlerdir. Yapılan işlem benzetme yapılacaksa, “Lego” tarzından çok “Domino” taşı tarzı etki gösterir. Bir fazlalık (kemer burun) veya eksiklik (burun ucu düşüklüğü gibi) ilgili parçanın (bir lego parçası gibi) eklenmesi, alınması, kaldırılması ve/ya dışarı çıkarılmasıyla düzeltilemez. Rinoplasti de her cerrahi dokunuş aslında, tüm burun için etki oluşturarak birbirleriyle temas eden tüm dokuları domino taşı gibi etkiler ve şekillenme bu etkilenmenin tamamlanmasıyla (nihai olarak, 6 ay sonra) tamamlanır. “Burnum düştü, eğrildi” yakınmaları bu nedenle operasyondan 3 veya 6 ay sonra bu şekillenmenin tamamlanmasıyla gözle görülmeye başlar ve bu sonuç kalıcıdır. Yine aynı nedenle biz cerrahlar da burun operasyonlarından sonra eğrilik, düşme yakınmaları ile gelen hastalarımızı düzeltme amaçlı ikinci operasyona, iyileşmenin (domino taşı etkisi ile) tamamlanması için gerekli olan 1 yıl geçtikten sonra alırız.

Burun operasyonlarından sonra en erken iyileşme burun içi mukozasında (burun içi silikon splintler 2. günde alınır), deride (dikişler ve dış burun alçısı/splinti 1 hafta sonra alınır), sonra yumuşak dokuda (ödem 10-15 günde tamamen geriler), en son kemikte (kırılma derecesine bağlı olarak 12-18 ay) tamamlanır ve burun nihai, kalıcı şeklini bu süre sonunda alınır. Özetle, estetik amaçlı düzeltme burun ameliyatları (yani revizyon) en erken 1. yıl sonunda yapılmalıdır.

starry-dominoes

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon