0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Estetik Cerrahi Uygulamaları  / Karın Estetiği  / Vaser Liposuction ile Yağ Aldırma

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Vaser Liposuction ile Yağ Aldırma

karin2

Vaser Liposuction Nedir?

Vaser yüksek ultrasonik ve titreşim enerjisi ile estetik amaçlı yağ alma işlemine verilen addır (Vibration Amplification of Sound Energy at Resonance).

Ne zaman onaylanarak kullanılmaya başlandı?

İlk nesil 1990’larda kullanıldı, birçok yan etki ile karşılaşıldı. Şu an geliştirilmiş ve güçlendirilmiş 3. nesil VASER® kullanılmakta, (2001, FDA)

VaserLipo nedir, yönteminin diğer tekniklerden öne çıkaran ilk özelliği?

Seçici etki (liposelection) ile sadece sınırlı ve belli alanlardaki yağ kümelerinin Vaserle alınmasına Vaserlipo denir, sadece yağ hücrelerine seçerek çalışması öne çıkan ilk ve en önemli özelliğidir.

Vaser Liposuction nerelerde hangi amaçla kullanılıyor?

Vaser, estetik beklentilere göre vücut şekillendirme amacıyla her alanda kullanılabilir.

Vaser Liposakşın en sık nerelerde tercih ediliyor?

Gıdı, kol, diz üstü, özellikle sırt, bacak içleri, boyun, ense, ayak bileği, karın, basen ve sütyen altı alanlarında

Vaser Liposuction Nasıl uygulanıyor?

2-3 mm çapında kanüller yardımıyla üretilen ultrasonik enerji, yüksek titreşim enerjisine dönüştürülerek “güvenli ve seçici” olarak yağları parçalanması sağlanıyor. Daha sonra vakumlu bir sistem ile erimiş olan yağ dokuları çekiliyor.

Her Vaser Lipo işleminden sonra garantili başarılı sonuç alınabilir mi?

Sonuçları alan cihazlar değil, cerrahlardır. Cerrahın seçimi çok daha önemlidir. Bilgisi, tercihleri, eğitimi, donanımı ve tecrübesi cihazın gücüyle birleşirse başarılı sonuçlar alınabilir.

Vaser işlemi sonrası iyileşme nasıl oluyor?

Tecrübeler Vaser işleminin daha küçük kanüllerle uygulanması ve seçici etkileri nedeniyle daha az travmatik etkiye sahip olarak daha az kanamayla, hızlı ve ağrısız bir iyileşme sağladığını, ödem ve morarmanın diğer klasik yöntemlere göre daha az gözlendiğini, işe daha hızlı dönebilme imkanı sağladığını, bununla beraber özellikle genç hastalarda ameliyat alanlarındaki ciltte erken ve belirgin sıkılaşmaya neden olduğunu göstermekte. Bu sonuçlar Vaser işleminin ameliyatta cerraha, iyileşme döneminde ise hastaya ekstra bir konfor kazandırdığı söylenebilir.

Vaser liposakşın sonrası ne kadar süre ile Korse giyilmelidir?

En az 15 gün baskılı giysi giyilmesi hızlı bir iyileşme için önerilen süredir.

Vaser bir tür Lazer midir? Birbirlerine üstünlükleri var mıdır?

Vaser yüksek ultrasound (USG) ses enerjisi ile selektif yani sadece yağlar için seçici olarak çalışır. Lazer lipo cihazları dokularda seçici ol(a)madıkları gibi yüksek ısı, (termal enerji) üreterek çalışırlar. Sonuca gelince, önemli olan cihaz değil seçilecek olan cerrah ve tecrübesidir. Dikkatli cerrah, yan etkisi az ve seçici bir cihazla buluşursa hasta için her zaman daha başarılı sonuçlar alınacaktır.

Vaserle sellülit tedavi edilebilir mi?

Selülit, hormonal bir metabolizma sorunu olduğu için yağ alınmasının tedavide yeri olup olmamasından önce bağımsız olarak hormonal nedenlerin iyi araştırılması gerekir. Bilindiği gibi östrojen sellülit ilişkisi bu konuda üzerinde en çok araştırma yapılan anahtar kelimeler, zira erkeklerde andropoz sonrası rölatif olarak kanda seviyesi artan östrojenlerin selülite neden oldukları biliniyor. Bu bilgilerden sonra sadece yağa etki eden “superselektif” etki ile tek seansda selülitin neden olduğu ileri derecedeki cilt düzensizliklerinin azaldığına dair geniş serilere sahip cerrahların görüşleri mevcut. Bunun en önemli nedenleri arasında Vaser’in sağladığı cilt retraksiyonuna neden olan yüksek ve yoğun ses enerjileri, yeniden metabolizmaya ayar verecek olan azalan yağ miktarı ve yeniden düzenlenecek olan hormon panelleri ve son olarak Vaserlipo ile cerrahi lipoplasti işlemi sonrası oluşturulan yara iyileşmesi sürecinin bölgesel kan akımının artmasının etkileri sayılabilir. Bu amaçla yapılan Vaser uygulamalarına VaserSmooth adı veriliyor.

Vaser ile erkekte kadın tipi meme, Jinekomasti tedavisi yapılabilir mi?

Jinekomasti tedavisi Vaser yardımıyla diğer liposakşın tekniklere göre çok daha hızlı, ağrısız, morarmasız ve daha az ödemli bir iyileşme sağlayabilir. Daha önce liposakşın yapılan alanlara, karın germe sonrası oluşan abdominal bölge yağ tepeciklerine, mons pubis denilen erkek ve kadındaki genital bölge üstü yağ tepeciklerine, meme kuyruğu adı verilen sütyen çizgisinden koltuk altına uzanan yağ birikintilerine etkili bir yaklaşımdır.

Vaser liposakşınla alınan yağlar vücudun başka bir yerine transfer edilebilir mi?

Otolog yağ transferleri için beklenen ve belirsiz olan yaşayabilirlik oranının, Vaser yardımıyla alınan yağlarda daha yüksek olduğunu iddia eden çalışmalar üretici şirket referanslarında mevcut olmakla beraber bu oranın tecrübeleriyle bu oranın çok daha az olduğunu iddia eden cerrahlarda mevcut. Bu bilgilerin ışığında son kararı hasta ile beraber ve ortaklaşa almak en uygun yol. Yağ hücreleri, bilindiği gibi bulundukları alandan klasik geleneksel liposakşında vakumla koparılarak, lazerli sistemlerde seçici olmayan ısı etkisiyle yakılarak, Vaserlipo uyuglamalarında ise yüksek ses titreşimlerin neden olduğu baloncukların sıvı havuzu içinde yağları kesmeleriyle alındıklarından yaşayabilirlikleri her zaman değişkenlik gösterir.

Hi-Def VASER uygulamaları nedir?

Vaser lipo uygulamaları ile seçilmiş hastalarda atletik görünüme sahip olmak için uygulanan Vaser’le ileri beden kas şekillendirme tekniklerine verilen addır. Teknik, sık olarak genç erkeklerde karın bölgesinin kas üstünde şekillendirilerek belirgin görünür (six-packs) hale getirilmesidir. Kadınlarda bu amaçla en sık şekillendirilen alanlar bel bölgesi ve kalçalardır. Burada kullanılan yüksek çözünürlük kelimesi Hİ-Def, Vaser işleminden farklı bir başka bir cihaz işlemi değil, Vaser liposakşının sadece yağ alınımından ziyade, yağ alınırken eş zamanlı kaslara veya yüz veya beden konturlarına da şekil verme, onları daha dikat çekici, görünür yapma amacıyla kullanılmasını ifade eder.

VaserLipo’nun kadınlarda ve erkeklerde en sık tercih edildiği alanlar nerelerdir?

Erkeklerde Jinekomasti ve karın şekillendirme için kadınlarda karın, basen ve bacak bölgeleri sık tercih edilen alanlar arasında sayılabilir.

Estetik amaçlı Vaser liposakşın işlemlerinin Avantaj ve Dezavantajları nelerdir?

Avantajları: Seçici etki ile yağ hücreleri dışında diğer sinir, kas, damar, tendon, deri yapılarına zarar vermemesi. Bu seçiciliğin neden olduğu az travmatik etkiyle oluşan hızlı, ağrısız, morarma olmadan konforlu iyileşme. Ciltte sıkılaşmaya neden olması gevşek cilde sahip kişilerde sarkmaların daha az rastlanması.  Bazı cerrahlara göre alınan yağların yaşayabilirliğinin yüksek olması nedeniyle yüz, dudaklar, kalça göğüs ve başka beden alanlarına yağ nakline olanak sağlaması. Hastanede kalma ve işe başlama zamanlarının kısa olması. 3. günden sonra en erken spor ve seyahat imkanı sağlaması. Ameliyat sonrası deri düzensizliklerine, dalgalanmalara (irregularitelere) daha az rastlanması. Seçilmiş hastalarda Hİ-Def uygulamalarıyla Kas şekillendirilme amacıyla kullanılabilmesi.

Dezavantajları: Diğer yağ alma tekniklerine göre maliyetinin fazla olması.

Vaser lipo ile meme küçültme yapılabilir mi?

Yapılabilir ancak işlemin adı sınırlı ve koruyucu kalmak koşuluyla meme küçültme değil, meme şekillendirme olacaktır. İşlem özellikle hamilelik sonrası daha sık tercih edilir ve uygulanır. Memelerin reseptör organ olmaları ve travmaya karşı olan hassasiyetleri nedeniyle geniş hacim meme küçültme amaçlı Vaser uygulamalarından kaçınmak gerekir. Birçok cerrahi meme küçültme operasyonu Vaser lipo ile kombine edilebilir. Vaser ile meme şekillendirme işlemlerine Vaser BreastShape adı verilir.

İdeal Vaser hastası kimdir?

Araştırıcı, vücut kitle indeksi (BMI) düşük, sportif, yağ oranı düşük, bölgesel yağ birikmeleri olan, cildi tok ve gergin olan hastalar Vaser uygulamaları için (aslında tüm liposakşın uygulamaları için geçerlidir) ideal koşullardır.

Vaserle en sık kombine edilen estetik uygulamalar hangileridir?

Burun estetiğinden, meme estetiğine, karın germeden, genital estetiğe kadar tüm estetik amaçlı uygulamalarla istenen yüz ve beden alanları için Vaserlipo işlemleri kombine edilebilir. İlk 2 sırada karın estetiği ve meme küçültmeyi koyabiliriz.

Vaser liposakşın ile zayıflamak mümkün mü?

Genel bir tespit olarak liposakşınla zayıflamak amaçlanmaz. Yağ bir organdır, leptin* isimli bir hormonu bulunur ve işlevsel olan bu organ bedenimizin ihtiyaçlarını karşılamak için tam bir fazla enerji kalori saklama bankasıdır. Kalori ve bunun en büyük tedarikçisi olan şeker (+ unlu gıda) tüketimi düzene sokulmadan yağlanma sorunuyla baş edilemez. Bu nedenle zayıflamak için dengeli beslenme, kontrollü spor önerileri alınmalı, liposakşın uygulamalarıyla sadece dirençli, egzersiz ve diyetlerle giderilemeyen bölgesel yağlara şekil verilmesi hedeflenerek en hızlı iyileşme sağlayan, en konforlu, en az yan etkiye sahip olan teknikler ve tecrübeli cerrahlar aranmalıdır.

*Leptin: Yağ yakan bir hormondur. İnsülinle uyum içinde çalışır. İnsülin şekerli gıdaları yağa çevirirken, mide boşken 4 saatlik uykudan sonra salgılanan Leptin ise yağ yakar. Bu nedenle tok yatmak, uyku bozuklukları ve şeker yağlanmaya neden olurken, düzenli uyku-aç yatmak ve glisemik indeksi düşük beslenme alışkanlıkları (şekersiz, unsuz) yağ yakmanıza neden olur.

 

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon