0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Estetik Cerrahi Uygulamaları  / Karın Estetiği  / Karın Estetiği: Abdominoplasti

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Karın Estetiği: Abdominoplasti

ankara-karin-estetigi-abdominaplasti

Karın Germe Nedir ?

Beden şekillendirmede sonuçları öngörülebilir, hem deriye hem yağa ait fazlalıkların kaslara şekil verilerek düzeltilmesi bir anlamda onarılması ameliyatlarıdır. Tekniğin, diğer tüm cerrahisiz yağ dokusuna şekil verme inceltme, deri fazlalıklarını sıkılaşma ve germe iddiasında olan cihaz odaklı yaklaşımların ulaşamadığı estetik sonuçlara ulaşabilme potansiyeli vardır.

Karın germe ihtiyacı özellikle çoklu doğum sonrasında göbek etrafında gitmeyen yağ kümelenmeleri ve deri sarkmalarında, ağır egzersizlere bağlı hızlı, mide küçültme uygulamaları sonrasında ani kilo kayıplarında gözlenir. Kasların gevşemesi, göbekte fıtıklaşma veya gömülme, asimetrik yağ kümelenmeleri, deride çatlak ve sarkmaların eşlik ettiği bu problemin düzeltilmesi hem bedensel hem psikososyal iyileşme ve konfor sağlar.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

karın 1 imajeGenel olarak her tıbbi uygulamanın, özelde tüm estetik işlemlerde bir altın standart olan bütünsel değerlendirme ve yaklaşım gereği, Abdominoplasti ameliyatlar az veya çok çevre dokulara da yağ şekillendirmesini gerektirir. Bu amaçla kombine işlemler olarak kabul edilebilecek olan karın estetiği ameliyatlarında

1. Göbek yeniden şekillendirilir,
2. Fazla yağlar çıkarılır,
3. Sarkan ve çatlaklarla buruşan deri adası alınır,
4. Çevredeki basenlerde bel bölgesindeki yağ fazlalıkları veya sezeryan hattı altındaki yağ şişkinlikleri liposakşın ile şekillendirilir,
5. (varsa) Göbek fıtığı onarılır,
6. Karın kasları orta hatta birleştirilir, güçlendirilir ve isteniyorsa bedensel küçülme sağlayan dikişlerle yan karın duvarları gerilir.

Karın Germe Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Ameliyat öncesi muayenede en dikkat çeken bir özellik, kilo vermeye çalışan ve egzersiz yapan 40 yaş altı kişilerde tüm bedensel yağlarda azalma ve yağlanmada azalma gözlenirken karın bölgesindeki yağların dirençli olarak kaldıkları bununla beraber deri üzerindeki çatlak ve kırışıklıkların daha belirgin hale geldikleridir. Bu hastalar için ideal yaklaşım, tam karın germe ameliyatı ile beraber çevre dokulara Vaser Liposuction (Liposakşın) işlemleridir.

Uzmanlık yani bir işi, mesleği yapabilme yeterliliği; o işi “yapabilmekten” ziyade o iş veya konu ile ilgili beklenmeyen bir sorunla karılaşıldığında asıl o problemle nasıl baş edebileceği beceri ve donanımıdır. Bu nedenle uzun süren bu operasyonlardan önce tam bir hasta muayenesi, hızlı teknik-güvenli cerrahi ve sıkı ameliyat sonrası kontrol gerekir. Sigara içen veya varis sorunu olan kilolu hastalara ameliyat süresince havalı (pnömotik) varis çoraplarının giydirilmesi, ameliyat sonrası erken yürütülmeleri, riskli hastalarda kanı seyreltici ilaç kullanılması istenmeyen bir çok komplikasyonun gelişmesine engel olacak güvenlik standartlarıdır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Tam teşekküllü hastanelerde yapılması gereken ve yaklaşık 3 saat süren ameliyat sonrasında hasta 1 gün hastanede kalarak dinlenir ve ertesi gün yerleştirilen drenler çekilerek taburcu olur. İyileşme süresince ilk 3 hafta baskılı bir karın korsesi giyilmesi önerilir. Yürüyüş gibi hafif egzersizlere 1 hafta sonunda, yüzme, ağırlık kaldırma gibi ağır egzersizlere 4. hafta sonunda başlanabilir.

Abdominoplasti Ne Sunuyor ?

Obezite günümüzde kanserden daha fazla can alan ve toplumumuzda görülme sıklığı giderek artan bir sorundur. Hareketsizlik, düzensiz ve ölçüsüz beslenme, genetik eğilimler, yetersiz uyku, sigara kullanımı ve stres gibi birçok neden kişilerin sağlıksız kilo almasına neden olmakta. Bu birikici sorunların bilinçli tercihlerle azaltılması yolunda Abdominoplasti ameliyatları, her yaşta egzersiz, spor ve diyetlerle gelebildiğiniz noktadan süreci devralarak kalan sekellerin düzeltilmesini sağlayan tamamlayıcı uygulamalardır.

karın 2 imajeMini Abdominoplasti

Sadece göbek altı karın bölgesi yağ ve deri fazlalıklarının şekillendirildiği, kas ve göbek şekillendirilmesinin olmadığı “sınırlı abdominoplasti” uygulamalarına verilen addır. En sık, kilo sorunu olmayan, spor yapan genç hastaların hamilelik gibi fizyolojik fazladan hızlı kilo alıp vermelerini takip eden süreçte göbek altında biriken yağ kümeleri için uygulanır. Bu hastaların ortak özellikleri genel vücut kitle indekslerin normal olması, kaslı ancak gevşek derili olmalarıdır.

60 yaş altı erkeklerde bedenden bağımsız olarak sadece belirgin bir göbeklenme nedeni, abdominal yağlanma dediğimiz tehlikeli iç organ yağlanması ve bağırsak tembelliğine bağlı şişkinlik olabilir. Genel bir tecrübe olarak, sürekli alkol alınımının kesilmemesi, hareketsizliğin ve dengesiz beslenmenin sürdürülmesi durumunda mevcut problemin bir Abdominoplasti ameliyatı ile düzeltilmesi çözüm değildir. Tedavi bu kişilerde, doğru bilgilenme ve doktor kontrolü sonrasında bilinçli beslenme, spor ve alkolün bırakılması sonucunda ve zamanla alınacaktır.

Love Handle & Adonis Kası

ankara-adonis-karin-estetigiErkeklerde belirgin alt yan karın duvarı kasına verilen isimdir. Anatomik olarak bu isimle bir kas yoktur ancak bu bölge kaslarının (m. external obliques) çalışma sonucunda belirginleştirilmesi antik yunan tanrısı Adonis ile ilişkilendirilmiştir. Burada dikkat çeken nokta, bir erkekte bu kas ne kadar belirgin olursa o kişinin sağlıklı, üretken ve güçlü olduğu devamında ne kadar yağ ile kapanmış ve belirsizse o kişinin sağlıksız ve güçsüz olduğu vurgulanmak istenmesidir. Tarihsel olarak insan figürü üzerinde çalışan bir çok ressam ve heykeltraş aynı fikirden yola çıkarak erkeklerde karın bölgesinde baklava adı verilen rektus kaslarını (6 pack) ve adonis kası olarak isimlendirilen karın yan kaslarını güç simgesi olarak tuvaline aktarmış, heykelinde şekillendirmiştir.

Günümüzden devam edersek bir kişinin bel bölgesindeki ele gelen (love handle) yağ kalınlığı ve bel çapı da yine benzer olarak bir sağlık ölçütü olarak kuvvetli bir referans kabul edilir. Özetle, tarihten günümüze, sanattan bilime tüm referanslar ışığında, erkekte belde fazla yağlanmanın sağlıksızlık ve güçsüzlüğe, aksine bu bölgedeki kas belirginliğinin (Adonis kemeri) sağlıklı, cinsel olarak çekici ve güçlü olmaya karşılık geldiği iddia edilmekte. Vaser Hi-Def işlemleri, eş zamanlı yağ alınması ile beraber kas belirginleştirilmesinin görünür olmasının sağlandığı ileri liposakşın uygulamalarıdır.

İleri okumalar için lütfen tıklayın..

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon