0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Estetik Cerrahi Uygulamaları  / Burun Estetiği  / Burun Estetiği

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

Burun Estetiği

ankara-rinoplasti

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği değerlendirmesi birbirinden farklı ancak birbirini eşsizce tamamlayan 6 aşamada yapılır.

  • 1. aşamada, burunun kendisine ait mesafe, açı v oranlar dikkate alınır. Kemik yapısı-kıkırdak yapıların yerleşimi v büyüklükleri, burun delikleri ile burun ucunun uyumu gibi,
  • 2. aşama buruna komşuluk yapan yanak, dudak, kaş çizgileri, göz kapakları gibi yumuşak dokuya ait olan yapıların burunla olan ilişkileri v pozisyonlarıdır,
  • 3. aşamada çene ucu, çene konturu, alın ve elmacık kemikleri ile dişler gibi sert (rijit) yapıların burunla beraber oluşturdukları fiziksel v/vy algıya ait-imaja dönük anlam bütünlüğü veya çelişki olup olmadığı ölçülerek değerlendirilir.
  • 4. aşamada genel olarak yüze, özel olarak buruna ait olan mukoza (burun içini döşeyen örtü) cilt yapısı, özellikleri, yara izleri, akne izleri, edinilmiş dikiş izleri, yerleşim v derinlikleriyle bir bütün olarak değerlendirilir.
  • 5. aşamada burun yanında yerleşmiş olduklarından burunla beraber algılanarak göze çarpan derin oluklanmalar (gözaltı torba olukları ile nazolabial oluk denilen burun kenarı dudak köşesi arasındaki vadilenmeler) detaylıca değerlendirilir.
  • 6. Aşama, kişinin fonksiyonel nefes alma kapasitesi v yeterlilik derecesidir, konkalar, septum, valv açıları vb.
  • 7. aşama geçirilmiş kaza, travma veya burun operasyonlarından sonra bize bırakılan; şekil renk bozuklukları, asimetriler, doku kayıpları vb gibi sekellerin değerlendirilmesi v bir önceki operasyon(lar)da kullanılarak kaybedilen dokuların belirlenmesidir.

Burun Estetiği Ameliyatları ne kadar sürer?

Burun Estetiği ameliyatları, diğer yüz yapılarının yer, yakınlık, açı ve mesafelerine göre yapılan bütüncül değerlendirme sonrasında yaklaşık 1.5 saat süre alır. Aynı seansta hem nefes alma problemine hem estetik görünüme ait sorunlar giderilebilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrası 3 ve 7. günlerde yapılacak kontrollerle normal çalışma hayatına dönülmektedir. Burun ameliyatlarında artık can yakıcı tamponlar kullanılmamaktadır. Rinoplasti Ameliyat öncesi ve sonrası kullanılacak özel jellerle morarma ve ödem en az düzeye indirilebilmektedir.

Travmaya yanıt olarak, kolay şişen veya moraran bir yapınız yoksa 1 haftayı geçmez. İlk 48 saat aralıklarla buz tatbiki bu süreci daha da azaltır. Burun içine konan silikon splint 3. günde, dışına konan alüminyum splint 7. gün alınır. 10. günde sizi ilk defa görenler ameliyat olduğunuzu anlamaz. Burnunuzun nihai sonucu alması kemik iyileşmesinin tamamlanmasını takiben 4-6 ayı bulacaktır. Morarmanın daha az olması için, ameliyat öncesinde ve sonrasında kullanılması gereken yeni kuşak kremler bulunmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatında Yaş Limiti Var mıdır ? (Detaylı bilgi için tıklayınız..)

Burun Estetiği Öncesi Doktorunuza Neler Sormalısınız?

1. Ulusal veya uluslararası resmi bir derneğe üyeliğiniz var mı ?
2. Uzmanlığınız nedir ? Plastik cerrah mı, diş hekimi mi ?, KBB uzmanı mı ?
3. Dernekçe verilen bir yeterlilik sertifikanız bulunuyor mu ?
4. Sizi neden v hangi özelliğinizden dolayı bu operasyon için seçmeliyim ?
(Diğer sorular için lütfen tıklayın : Rinoplasti için kritik 25 soru)

Kazanımlarınız

Sadece size ait olan imajınızı dönüştürerek, sosyal kabulünüzü artırabilirsiniz. Küçük v estetik açıdan güzel buruna sahip kişilerle iletişime daha kolay v rahat geçilebildiğine dair bir toplumsal kabul bulunmaktadır. Yüzünüzün diğer organ v yapılarıyla olan uyumu düzenlenmiş bir burun, eski haline göre sahibini her zaman daha genç ve enerjik gösterir. Bununla beraber, hava alma kapasitesi artırılmış bir burunla, daha etkin v kaliteli bir uyuma, daha uzun süren güniçi v spor performansı garantidir.

Rinoplasti’de Yenilikler

Kalıcı dolgu malzemeleriyle lokal anestezi altında konturplastiler, profil ve sekel onarımları yapılabilirken, ameliyat sonrası morluk ve işten geri kalma süresini azaltmak için mikrotravmatik yaklaşımlar ve bunları sağlayan cerrahi aletlerin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Ameliyat sonrasına ait görünüm elde etmeyi sağlayan sanal bilgisayar programlarının kullanımı, seçilmiş olgular dışında, ameliyat süreciyle ilgili hiçbir etkin faktörü değerlendiremediğinden rinoplastiyi bir sanat olarak gören üst düzey (senior) cerrahlarca pek tercih edilmezler.

Lazerle Burun Estetiği Yapılır mı? (Detaylar için lütfen tıklayın..)

 

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon