0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Size Özel  / Bunları Biliyor musunuz?  / “Altın Oran: Golden Ratio”

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

“Altın Oran: Golden Ratio”

İdeal kaş ve yeri, yaşlanma sürecinin kişiye özel genetik kodların yüze yansıttığı portrede sistemik, kişiye özel ve bütünsel bir değerlendirme ile belirlenir. Kaşa ideal yeri belirlerken kabul edilen referans bilgileri gözden geçireceğiz.

kasyeri
Çoğu kadın için kaş yeri ve şekli güzelliği tamamlayan yüzdeki en önemli estetik ünitelerden biridir. 1970 lerden günümüze popüler modellere ve dergi kapaklarına göz attığımızda çağdaş kadın bakışını, yüksek yerleşimli uzun ve geniş kavisli kaşların yansıttığını gözlemliyoruz.

Yüzün oval, köşeli olması alnın dar veya geniş olması, gözlerin büyük veya küçük olması yanında, tek başına kaş için yüzümüzde ideal bir yer ve bir oran bulunuyor. Güzel olan, hem “kendi içinde” hem de “bulunduğu ortamda” bütünle olan uyumu en çok sağlayandır.

Ellenbogen (1983) ideal kaş yerini tanımlayan (ilk) kişidir. İdeal kaş yeri için belirlediği standartlara bu nedenle kendi adı verilmiştir. Yüz kemiklerinin yerleşimine göre değişmekle beraber;

1.İdeal kaşın başlangıcı, aynı taraf burun kanadından yukarı doğru çekilen hayali çizgiden başlar (A)

golden ratio12.Kaşın en yüksek noktası, öne düz bakışta göz bebeği yuvarlağının dış (yan) tarafından başlayan hayali çizginin kaşı kestiği nokta olmalı veya aynı çizginin tam göz bebeği ortasından geçerek kaşı kestiği yere denk gelmelidir (B).

3.Kaşın bitiş yeri, burun kanadından başlayan ve alt – üst göz kapağının birleşme yerinden geçen çizginin üzerinde biter (C). Kaşın en yüksekte kalan bu yerleşimi kaş boyunu eşit 3 parçaya böler.

4.Kaşın bitiş yeri, buruna yakın olan başlangıç yerinden yatay hatta bir miktar yüksekte kalmalıdır (D).

Bu yükseklik normalden fazla olduğunda (0.5 cm.) kişiye şaşkın ve ani bir sürprizle karşılaşmış kişi ifadesi verir. Bu ifadeye yanlış Botolinum toksin enjeksiyonlarından sonra da sık rastlanıyor (tilki bakışı). Kaş bitiş yeri başlangıç yerinden normalden fazla olduğunda ise kişiye üzgün ve yorgun bir ifade verir. İdeal kaş, yüzle uyumlu olan kaştır, düzgün ve simetrik olmalıdır.
Göz çevresi, alın ve kaşler arasındaki derin oluklanmalar, kırışıklıklar ile göz kapağı sarkmaları bu bölgede en sık karşılaşılan yaşlılık belirtileridir. Bu belirtilerin çoğu uzman ellerde ofis ortamında gerçekleştirilen kolay ve kısa uygulamalarla durdurulabilir ve/ya tedavi edilebilir.

eyeKaşın imajınıza olan gerçek katkısı ideal yerinde olması ve/ya şeklinden ziyade, başta saçlar, alın ve göz çevresi gibi yüze ait olan diğer estetik ünitelerle o kişi için uyumundan meydana gelir. Bu uyumun ideale yakın olan değerine “Altın Oran: Golden Ratio”, bu oranlara sahip kişilere ise basitçe “Güzel”  diyoruz.

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon