0312 284 86 76 0544 847 28 47

tepe-prime-logo
Home / Estetik Cerrahi Uygulamaları  / “10 Soru v 10 Dakikada” Kulak Estetiği

Bize Ulaşın

Adınız (*)

Epostanız (*)

Telefon (*)

Mesajınız

“10 Soru v 10 Dakikada” Kulak Estetiği

1. Kulak deformiteleri doğuştan olabileceği gibi, gençlerde bir travma sonrası, yaşlılarda ise en sık kanser sonrası görülür.

2. Doğuştan olan v en sık gözlenen kulak deformiteleri; Mikrotia (kısmi veya tam kulak yokluğu) ve kepçe kulaktır (Prominent Ear).

3. Kepçe kulakla doğan bebeklerin doğum sonrası ilk 3-4 aylık zamanda anneden aldıkları östrojen hormonu sayesinde yumuşak, şekil verilebilir olan kulak kıkırdaklarına bant veya splint uygulanarak kepçe kulak deformitesi düzeltilebilmektedir.

4. Kepçe kulak düzeltme ameliyatları çocuğun sosyal ortamlara (ön okul-Kreş vb.) girdiği 4 yaş, veya erişkin kulak büyüklüğünün % 85 ini kazanacağı 5 yaş civarında yapılır.

5. Bu düzeltme operasyonları sonrasında komplikasyonla sık karşılaşmamak için uygulamanın bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekir.  En iyi sonuçlar uzmanlık, dokuya saygı v yüksek deneyimle elde edilir.

6. Uygulama için erişkinlerde lokal anestezi yeterli olup 2 kulak operasyonu yaklaşık 1 saat zaman alır.

7. Kıkırdak şekillendirme için en sık tercih edilen giriş yeri, izin saklı kalacağı kulak arkası olup işlemin kalıcı v beklentileri karşılayabilecek düzeyde olabilmesi için kıkırdağa gereken yeterli v uygun şekil verilmesi şarttır.

8. Kepçe kulak ameliyatlarında kanama çok az olup, işten uzak kalma süresi 1-2 gündür. Ameliyat sonrasında hafif baskılama için 2 gün bandana kullanması istenir.

K

9. Garantili kalıcı ve yeterli düzeltmeler için askı, ip gibi teknikler tercih edilmez. Problemin nedeni olan kıkırdağa kalıcı v sağlam yeniden şekil verilmeyen diğer  “kısa süren” tüm teknikler, yetersiz sonuçla beraber yüksek oranda kulağın eski şekline tekrar dönebilme riski taşırlar.

10. Kepçe kulak operasyonları ile beraber eğer varsa ve istenirse, önde veya büyük olan kulak memesine de, kulak kavsindeki kıkırdak çıkıntılara da müdahale edilebiliriz.

kepce-01

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Soru / Mesaj Gönderin

Estetik Check-Up'tan geçmek İstiyorum
EvetDaha Sonra

X
CHECK-IN
Whatsapp
Telefon